גילוי נאות
Unbiased

הכרטיסים לסרט ניתנו באדיבות פורום-פילם.

Black Panther – ביקורת מלאה

אני לא זוכר אי פעם סרט של דיסני/מארוול שהיה סביבו כל כך הרבה הייפ. אולי Star Wars: The Awaken וגם הוא לא הצליח לעשות כל כך הרבה רעש. אין מפורסם אחד שראה את הסרט ולא היה מוכן להישבע בסבתא שמדובר בלא פחות ולא יותר מסרט השנה של מארוול וסרט גיבור הקומיקס הטוב בכל הזמנים.

הטריילרים שלו שברו לחלוטין את האינטרנט. הסאונדטראק המשובח, החליפה המגניבה והטויוטה לקסוס לא השאירו מקום לספקות – הפנתר הזה הוא חתיכת פנתר. מבחינתי זה היה חשבון מאוד פשוט, סרט גיבור-על בהפקת דיסני, 3 ימים לפני כולם, אולם קולנוע מס' 1 בישראל ועוד חינם אין-כסף? אחח כמה טוב להיות חי.
עליתי על רכבת ההייפ ונסעתי היישר אל אולם ה-IMAX ב-YesPlanet שבראשון לציון.

אני חושב ש-BP הוא הסרט מארוול הראשון שהופק בעקבות הופעת אורח. תזכורת: טצ'אקה, מלך ווקאנדה, נרצח בפיצוץ "Captain America: Civil War" כאשר בנו טצ'אללה (צ'אדוויק בוסמן) נשבע לנקום את מות אביו ושולף מהארון את חליפת האיומים השחרחרה והמגניבה-טילים שלו.

באופן די תמוהה ההופעת אורח הקצרה של BP בסרט זה מעפילה  על 135 דקות שבהן הוא מככב בסרט של עצמו. אני לא יכול להתנער מהתחושה שהבמאי ריאן קוגלר ("קריד") קצת נרדם כאן בשמירה. היה לו פוטנציאל בשמים וכל מה שקיבלנו זה עוד אבן בדרך ל-Avengers Infinity War.

הקאסט של Black Panther הוא מעולה שבמעולים. צ'אדוויק בוסמן הוא גם פנתר וגם בוס שחבל על הזמן. אני מאוד נהניתי מההופעה שהוא נתן בשני הסרטים' הוא מביא משהו חדש למסך. יכול להיות שהרבה מזה זה בגלל המבטא המעניין שהוא המציא עבור התפקיד, יכול להיות שגם בגלל שהוא פשוט שחקן טוב.

גם דנאי גררה הלא היא מישון האדירה מ- "The Walking Dead" משחקת כאן פיצוץ. היא לא פחות Bad Ass עם חנית מאשר עם חרב סמוראית ורואים שהיא הספיקה ללמוד דבר או שניים על ללכת מכות.

היה לי דיון עם חבר בנוגע לכמה שנבל בסרט יכול או להרוס אותו או להציל אותו מאבדון. במקרה של מייקל ב. ג'ורדן ומי ששיחק את קילמונגר הנבל הראשי ב-Black Panther  – פשוט לא נתנו לו מספיק זמן, הוא היה לא פחות ולא יותר מ-Bad ass mofo.
הוא היה רשע ומרושע וגם ממש שידר את זה החוצה אינטונציות שלו. אפילו הפסקול השתנה למוסיקת גנגסטרים ברגע שהוא קיבל קצת זמן מסך. זו גם בדיוק הבעיה – קצת. הסרט נגמר לפני שקילמונגר התחיל. הוא בקושי הספיק לתלוש כמה ראשים מהמקום וכבר היינו אחרי סצינת כתוביות הראשונה. חבל. ממש חבל.

מבלי לגלוש לספויילרים, הקשר שלBlack Panther לפנתר הוא מקרי בלבד. ממש בדקות הפתיחה של הסרט מספרים לנו איך הפנתר הפך שם לסוג של "פרה אדומה". זה קצת חרה לי כי אפילו אני יכולתי לכתוב משהו יותר יצירתי מזה. הייתי משמיט את העובדה חסרת המשמעות הזו כביכול אילו הסרט לא היה ממשיך בשרשרת של טעויות שגרמו לי לתחושות של ילד שקיבל מתנה טיסה לדיסני-לנד רק כדי לגלות הפארק סגור.

הסצינה בה Black Panther  קופץ בין בניינים לטויוטה לקסוס ( שראיתם חלקים ממנה בטריילרים) היא הטעימה הכי טובה שקיבלתי מהסרט. היה שם כל מה שצריך על מנת למרוח חיוך על פניו של כל אוהד מארוול באשר הוא- סופר-הרואיזם, דברים עפים באוויר ומתפוצצים, אפקטים מהמעלה הראשונה ומנצח בחליפה הכי הכי אקסטרא-מגניבה-בריבוע שראיתם בחיים שלכם.

אם זה לא מספיק גם IMAX פינקה אותנו בפריים מסך מלא (1.9:1) ב-25 אחוז מהסרט סצנות האקשן בפרט על מנת שנוכל לראות כמה שיותר מהבלגן והקאוס. אך כשהאש כבתה ענני העשן התפזרו, קרה לפתע דבר מוזר. ממוד של היי-טק-סטאף-בלתי-קונבנציונלי לפנים, הסרט הוריד הילוך ועבר למוד של לחימה עם מקלות ומגנים ושם הוא גם נשאר עד לכתוביות.

ניסו להכניס כאן הרבה יותר מדי "אפריקאיות" לטעמי, אז מה אם כל הקסט שחור וואקנדה היא מדינה באפריקה? היא מעצמה טכנולוגית הכי מתקדמת בכדור הארץ? אז למה צריך לעניין אותי כל הוודו שיט הזה? ועוד למעלה מחצי מהסרט? בחיאת קוגלר.

לסיכום:

BP הוא בהחלט לא מה שההייפ עשה ממנו. זה כמובן לא בהכרח אומר שהוא סרט רע. הוא עוד כוכב ביקום של מארוול. אומנם לא הכוכב הכי נוצץ אבל כן יש לו את הקסם הזה שיקסום למי שגרופי בר"מח איבריו.

TekTok logo