האקינטוש?! להריץ Mac על PC

אז הסיפור שלי מתחיל איי שם בסוף 2014 תחילת 2015 כאשר רכשתי את המק הראשון שלי; מקבוק פרו משנת 2014.
זה לא היה המק הכי יקר ולא הכי חזק אלא הדגם הכי זול בסדרה מחשב שאפילו דיי התפשרתי על כמה דברים בשביל לרכוש אותו.
חווית המשתמש הייתה עבורי מאוד נעימה והמעבר מווינדוס היה חלק להפליא.

עם חלוף השנים המחשב התחיל להראות את גילו וחיפשתי מחשב אחר אבל כמו שכולנו יודעים מחשבים של אפל הם עסק יקר, ואחרי שיש לך אחד אתה גם לומד להבין למה.
אבי אדם שקרוב לליבי כמובן מחזיק באותו מחשב בדיוק, הדגם הזול ביותר של אותה השנה אבל בניגוד אלי לאבא שלי יש הרבה יותר דרישות מהמחשב שלו. הוא מריץ תוכנות סימולציה בווינדוס והמקבוק סוחב אותן בקושי, בעיקר כי לא הערכנו בזמן רכישת המחשב שזה מה שצופה העתיד.
מעבר למגבלת הביצועים וביחד עם רופא הגענו למסקנה שהשימוש במסך קטנטן, מקלדת שקרובה מאוד למסך ומשטח עקיבה במיקום של מחשבים ניידים פוגע לאבא שלי בבריאות וגורם לו לכאבים ולדקות בידיים, בצואר ובגב.

החיפוש

לאחר שהסקנו כי עלינו להוסיף מחשב נייח הביתה לא היה לנו ספק כי זה יהיה מחשב של אפל, אבל אז הסתכלנו על המחירים. כמו שכתבתי מקודם זה יקר, מאוד יקר.
חשבנו לעצמנו שגם ככה רוב התוכנות של אבא עובדות רק על ווינדוס ולרכוש מק בשביל להתקין עליו ווינדוס זה יקר ולא משתלם כלכלית.

אבל מה אם הייתי יכול לקנות PC ולהתקין עליו מקינטוש…

חיפוש זריז בגוגל פתח אותי לעולם שלא הכרתי בעבר ואולי גם רציתי להתכחש אליו בתור חובב אפל.
האקינטוש הוא השם שמתאר את מה שאני רוצה לעשות: מחשב PC רגיל מחלקי מדף רגילים שבאמצעות מניפולציה מריץ מערכת הפעלה של אפל.

התהייה

האם יכול להיות שזה באמת הפתרון?
האם זה בכלל חוקי?
ואם אכשל? בכל זאת זה מחשב ראשון שאני בונה.
כמה זמן אדרש להשקיע בזה?
האם זה משתלם כלכלית?

ואחרי מחשבה ארוכה דברים התחילו להתבהר.
לגבי חוקי/לא חוקי – ההורדה של קובץ ההתקנה הוא “חינמי” בחנות האפליקציות של המק. אבל מה אומרים תנאי השימוש של אפל בנושא? האם אפל יכולים להשבית לי את המחשב?
אז בגדול אפל לא אוהבת את הרעיון של התקנת המערכת על חומרה אחרת אבל אין שום חוק שמגביל אותי מלעשות כך לשימוש אישי כל עוד אינני מוכר את המחשב עם המערכת מותקנת. אפל אולי יכולה להשבית לי את המערכת אבל יש לה דברים יותר חשובים להתעסק בהם אז פחות קריטי.
אכשל או לא – מה זה משנה, אם לא מנסים לא יודעים וגם אם כן תמיד אפשר להתקין ווינדוס ולהשתמש כמחשב רגיל.
זמן – אז פה באמת החיסרון במערכת כי זה דורש הרבה התעסקות, לפחות בהתקנה הראשונה ואולי בכל עדכון. זה משהו שאצטרך ללמוד וככל שאצבור יותר ניסיון זה יהיה זריז יותר.
האם זה משתלם – אז לפעמים קשה להגדיר את זה כי בכל זאת אם אנחנו מתאימים את המפרט שאפל משתמשת בו לעומת PC והשירות שלהם וללא התעסקות בכל מה שדנו עד כה זה אולי פחות משתלם. אבל אני לא חייב להשתמש באותו מפרט אז כנראה שעבורי זה משתלם.

בחירת החומרה

כאן צריך להיות קפדניים כי לא כל חומרה עובדת. למשל, מעבדים של AMD פחות מתממשקים עם המערכת של אפל ויש מלא פורומים שישמחו לעזור. אישית נעזרתי בחבר קרוב שמכיר והתנסה וגם לא מעט מדריכים מהאתר הזה.

המחשב קטן (מאוד דומה בגודלו לממיר של עידן+), בעל חומרה יחסית חזקה עם i7 7700K ועם 32 ג’יגה ראם SSD גדול ומהיר והארד דיסק שמן של 2 טרה. למחשב יש כרטיס רשת של מק (על מנת לקבל כל מיני פיצ’ירים שאפשריים רק איתו). מסתבר שגם ווינודוס עובד איתו בסדר גמור. למחשב חיברתי משטח עקיבה של אפל (Magic Trackpad) ומקלדת חוטית של אפל על מנת לשמור על נוחות העבודה שאבי רגיל אליה. המסך היה מסך ישן שהיה זרוק בבית אבל הוא שודרג בהמשך למסך עם רזולוציה גבוהה מאוד, 4K.

הרכבה

לאחר ההזמנה של כל הרכיבים החלטתי להפתיע את אבא שלי. את המשלוח תיאמתי כך שלא יהיה בבית ואת ההרכבה וההתקנה לבצע בזמן שהוא בסוף שבוע בחופשה.
נתקלתי בכל מיני בעיות, את חלקן צפיתי וחלקן ממש לא. המכשול הראשון היה התקנה של שתי מערכות הפעלה על אותו הדיסק. מסתבר שכאן באמת מדובר בבורות של מתחילים ולאחר ההתקנה דברים התחילו לרוץ חלק.
הדגש היה מחשב קטן, שקט, ללא יותר מידי יכולות גרפיות והכי חשוב מהיר וחזק.

ביום ראשון לאחר סופשבוע ארוך ומלא בטוויקים ותיקונים, המחשב היה גמור. על המערכת של המק כבר הכנסתי את המשתמש של אבא שלי עם העדפות שהוא אוהב והווינדוס עם התוכנות שהוא משתמש ושוב עם החשבון ההגדרות שלו מוכנות.

…הפתעה!

התגובה הראשונה של אבא שקיבל כזאת הפתעה הייתה “ואו” ובמשך יום שלם הוא עבד על הווינדוס שהיה דלוק מבעוד מועד מבלי לדעת שיש על המחשב את המערכת הפעלה האהובה עליו, Mac OS (OS X).
בערב אבא כיבה את המחשב לאחר שהוא הודה לי על המתנה הקטנה כולו עדין נרגש הוא הלך לישון, שמח בחלקו.
ההפתעה האמיתית חיכתה לו בבוקר למחרת, הוא התיישב על המחשב הדליק אותו וראה בפעם הראשונה את האפשרות לבחור בין מקינטוש לווינדוס ואבא שלי אדם טכנולוגי סקרן החליט לבחור במקינטוש.
אני התעוררתי רק מהצרחות של “איך עשית את זה?!” “אתה גאון!!” “לזה בכלל לא ציפיתי!!” הוא ניגש אלי לחדר ואמר לי “ואו, אריאל, מעולם לא ראיתי דבר כזה לפני כן. זאת ההפתעה שדברת עליה, נכון?”
ההתרגשות בשיאה ואבא שלי מאושר עד הגג, הוא לא הסכים לתת לי להשתמש במחשב.

idan plus set top box for size comparison

ממיר עידן פלוס

my first hackintosh

ההאקינטוש הראשון שלי

לסיכום

ניתן לבצע התקנה של מקינטוש על חומרה רגילה. זה לא הכי פשוט, זה דורש זמן ולמידה והמון סבלנות.
היכולת לספק ביצועים טובים, היכולת לשלוט על כל דבר ודבר במערכת הוא משהו שקשה יהיה לי לוותר עליו בעתיד.
התגובה של אבי שהוא מרכז הסיפור כאן הייתה חסרת מחיר; המחשב עונה על כל צרכיו והוא גם נהנה מהשימוש בפנאי במחשב.

האם הדבר הזה מתאים לכולם?

ככל הנראה שלא, אבל אם אתם בונים מחשב חדש תזכרו שהאופציה הזאת קיימת והיא חוויה פחות רגילה עם מחשב חדש שרוכשים.

עם האוכל בא התאבון והמחשב השני שבניתי לעצמי היה גם הוא האקינטוש אבל עם דגשים אחרים קצת (ובאמצעות המחשב הזה אני כותב את הכתבה הזאת).

TekTok logo