שכחתי כיצד לצפות בטלוויזיה

אתמול היה ערב יום העצמאות וכמו רבים מהישראלים בארץ רציתי לצפות בטקס הדלקת המשואות. מטלה, כך הסתבר לי, בכלל לא פשוטה.

אני לא אדם מוגבל טכנולוגית. התנתקתי מ-HOT לפני יותר משנה ולא הסתכלתי אחורה. אני יודע להסתדר ולצפות במה שאני רוצה, איך שאני רוצה בשתי הטלוויזיות שיש אצלי בבית. בטלוויזיה הקטנה והישנה יותר בחדר השינה יש ליApple TV  דור 3. הוא משרת אותי נאמנות מ-2012 ואין לי בעיות לצפות במה שאני רוצה מתי שאני רוצה.

מפתיע, אבל מקור הצפייה המרכזי שלי הוא יוטיוב. אני מתחבר לחשבון שלי, וצופה ב”ערוצים” (שאלו הערוצים שאני עשיתי להם Subscribe) בסדר ובזמן שאני רוצה. מעבר לזה אני מזרים תכנים מה-PC דרך האפליקציה Air Video HD המשדרת עד איכות P1080 (כולל תרגום בעברית ואנגלית) ומשדר את זה עם AirPlay של אפל ל-Apple TV.

בסלון המצב קצת יותר מורכב. הטלוויזיה החדשה והגדולה מבוססת Android TV ויש בה PLEX מובנה ויוטיוב. אז יוטיוב כבר הבנו, למרות שאני חייב לציין שחווית היוטיוב על טלוויזיה מבוססת אנדרואיד מהנה ומרשימה יותר מאצל אפל. ה-PLEX עוזר לי לשדר תכנים מהמחשב עם תרגום בעברית עד 4K למרות שלא תמיד יש לי מספיק רוחב פס בשבילו. ה-PLEX לא חף מבעיות ולפעמים אני מוצא את עצמי עושה Casting ל-Chromecast  המובנה דרך… ניחשתם: Air Video HD.

אתמול הייתי בבעיה. יש לי ממיר של עידן פלוס (עלות 189 ₪ חד פעמיים) וידעתי שהטקס משודר בערוצים 1 ו-2. הממיר היה קצת רחוק ולא היה לי כח להתעסק עם ה-HDMI אז חיברתי ישירות את האנטנה של הממיר לטלוויזיה וזה עבד. אומנם זה לא 4K ואפילו לא 720P אך זה סביר ביותר וגם הסאונד סבבה. פתאום גיליתי שאני מאוד מפונק.

מנחי טקס הדלקת המשואות

אני אוהב לאכול מול הטלוויזיה אז הלכתי להכין משהו במטבח, אבל.. בעיה. אני לא יכול לעצור את השידור החי! מה זה הדבר הזה?! היה איזה קטע שרציתי לצלם לפייסבוק ושוב בעיה. אני לא יכול להעביר אחורה. איזה מן תוכנית זאת כאשר אין לי שליטה עליה?! איך אנשים צפו בזה במשך שנים! זה לא הגיוני!

אני אשכרה התחלתי לכבד את זמן הפרסומות כי הוא נתן לי קצת מרווח נשימה לעשות דברים שהם לא ישיבה מול המרקע. דברים כמו: לחמם את האוכל, ללכת לשירותים, לקחת נעלי בית מחדר השינה ולעשות טלפונים. דיברתי עם חבר שלי בטלפון והפרסומות נגמרו, הייתי בבעיה. לסיים את השיחה או להמשיך תוך כדי? המשכתי. אבל הסיטואציה הזאת מאוד זרה לי.

עכשיו אני יודע שגם בממירים החדשים של הוטיססלקוםווטאוור אפשר לעצור ולהעביר קצת אחורה את השידורים, אבל עדין הרגש הנוסטלגי היה חזק ממני אתמול כשצפיתי בשידורים שנקבעו מראש. יש משהו בזה כשאתה מקובע מול המסך ה”קטן” (ממש כבר לא קטן) ואתה חייב לצפות במה שנותנים לך.

היום אולי רוב האנשים יסכימו שזה ארכאי ומיותר וכנראה הם צודקים וטכנולוגיה ושירותי VOD כמו נטפליקס, סלקום, הולו ואמזון פריים הם ההוכחה לכך שהם צודקים. אבל הם וגם אני שכחנו איך היינו רק לפני מספר שנים בסיטואציה אחרת לגמרי.

אתמול נזכרתי איך זה לצפות בטלוויזיה מתוסרטת מראש שאין לי שום שליטה עליה. אחרי שהטקס והתוכנית אחריו נגמרו חזרתי ל-PLEX וצפיתי בעוד פרק בסדרה “אמריקאים” עם תרגום בעברית ועצרתי ושלטתי בצפייה כמו קינג. התגעגעתי.

TekTok logo