אז… איך עושים פודקאסט? הפודקאסט!

? כל הפרקים ב-iTunes

 

ציוד

בפודקאסט כל מה שיש לכם זה סאונד ומומלץ להשתמש במיקרופון הכי איכותי שברשותכם, או אולי אפילו לשקול לרכוש אחד ייעודי. אם אתם רוצים להשקיע קצת, ההמלצה שלנו היא על Blue Yeti בכ-$100, בין הזולים מהמותגים החזקים (בציוד אודיו השמיים הם הגבול). זה מיקרופון ותיק למדי שמתחבר למחשב ב-USB ומטפל בכל ההמרה לאודיו דיגיטלי. הדגם נפוץ מאוד בקהילה וקל למצוא עבורו דרייברים מעודכנים ותמיכה.

פלטפורמת אחסון

אחסון עצמי

באתר וורדפרס אפשר להתקין את התוסף PodLove. הגרסה הבסיסית חינמית. היתרון הוא שאפשר לאחסן את קבצי ה-MP3 של הפודקאסטים באחסון של האתר עצמו, כלומר לא צריך לשלם על שירות אחסון נפרד.
פרקים מפורסמים דומה מאוד לפוסטים רגילים, עם אפשרות לכתבה שלמה בתיאור (כמו פה), תמונות וכו’. אחרי כמה הגדרות התוסף יתחזק לכם כתובת RSS עם המידע על כל הפרקים. לא לשכוח להגדיר תיאור לערוץ, דירוג תוכן, תמונת שער, קטגוריות וכו’ שיעזרו לשירותים השונים לאנדקס אתכם נכון.
רק לא לשכוח שפרק ממוצע של חצי שעה תופס כ-50MB באחסון ועוד 50MB של תעבורה לכל השמעה (גם השמעה דרך ספוטיפיי, אפל פודקאסט וכו’ כרוכה בהורדה של הפרק מהאחסון שלכם).

אחסון חיצוני

היתרון הוא תשתית חסונה יותר שיכולה להפיץ קבצים לאלפי אנשים בו-זמנית כשצריך. חלק מהשירותים גם יעזרו לכם לאנדקס עם שירותי הפודקאסטים השונים. החסרון הוא… דמי מנוי חודשיים. וגם פחות שליטה בממשק וביכולות לטוב ולרע. כמה מהשירותים המובילים:

עריכה

נקודת מוצא טובה היא Audacity החינמית. שימו לב שכדי לייבא MP4 (למשל הקלטה מסקייפ) ולייצא MP3 צריך להתקין פלאגינים צד שלישי (גם חינמיים) מהעמוד הזה. זה עניין של רישוי לפורמטים האלה.

מה למשל יעניין אתכם לעשות בעריכה:

  • לחתוך החוצה קטעים כמו שיעול, שקט ארוך
  • לחבר קטעים מחדש בסדר אחר
  • להוסיף fade-in, fade-out
  • להוריד רעשי רקע מונוטוניים כמו מאוורר, מכוניות
  • להוסיף פתיח ואפקטים בערוץ נפרד
  • אפשר גם להקליט ישירות לתוך התוכנה באיכות מלאה.

בכל תוכנה שתבחרו, תרצו לייצא את הקובץ הסופי ל-MP3. האיכות המומלצת היא 96Kbps אם התוכן הוא בעיקר דיבור. אפשר לוותר על סטריאו כי בלאו מיקרופון רגיל מקליט רק בערוץ אחד.

אינדוקס

כדי שהפודקאסט יהיה זמין ב-Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts צריך להכיר להם את כתובת ה-RSS שלכם. התהליך קצת שונה בכל שירות:

קידום

ההמלצה שלנו היא לתת צ’אנס לכל פרק בקידום אורגני בפייסבוק ורשתות חברתיות אחרות (כלומר לשתף בפרופיל האישי ובקבוצות רלוונטיות, לעודד חברים לשתף וכו’). אם נראה שהציבור מגיב טוב לפרק אפשר גם “לעזור” לקידום עם קמפיין ממומן.

היות ומדובר בפעילות פנאי מומלץ לפרסם מודעות native (תוכן מקודם שנראה רגיל) ולא באנרים, כלומר boost של דף הפייסבוק וכו’.

התנהלות ראויה

צריך לזכור שהפרקים שלכם יצאו לרשות הרבים. חוקים בסיסיים כמו חוק איסור לשון הרע הופכים לרלוונטיים. אל תעודדו פעילות לא חוקית, אל תכפישו ואל תתנו לאף גורם תחמושת להתנגח בכם.

תתחילו

אל תיתפסו לפרטים הכי קטנים מההתחלה. תיהנו מהתהליך היצירתי, תתמידו, תמצאו את הקול שלכם ועשו מה שבאמת מעניין אתכם.

TekTok logo