גילוי נאות
Unbiased

הוזמנתי לאירוע בידי מחלקת היחצ של בנדא מגנטיק היבואנית הרשמית של XBOX בארץ.

אירוע קדם השקה שונה ומעניין ל-Xbox Series X ו-Xbox Series S

היום הייתי באירוע השקה מיוחד במינו, לפחות עבורי. אם בעבר היינו מגיעים למתחמים ענקיים, יושבים בצפיפות, נדחפים עם כל ההמונים לרוץ לקונסולה או מכשיר חדש, היום זה אחרת.

לינק במייל שמוביל לתוכנת שירות וידאו מרחוק, כמו זום, רק של מיקרוסופט (איך לא). מה בתכנית? חשיפה, נקרא לזה, של הקונסולות החדשות של מיקרוסופט ה- Xbox Series X ו-Xbox Series S. למי שזוכר, חברי האתר TekTok ואנוכי ממש “רצו” להיות הראשוניים לצפות בדור הקודם ה-Xbox One X (כן, מיקרוסופט צריכים עוד לעבוד על הנומנקלטורה שלהם ביחס לדורות קודמים), במתחם Hype.

אירוע השקה בלי קהל

בהשקה של ה-Huawei Mate 20 Pro בארץ, (ז”ל), עשיתי גם השקה מרחוק, בלי להיות שם. היו לי “נציגים” באולם עצמו, ואני צפיתי בלייב שעלה תוך כדי. היה ממש אחלה, ולא היית צריך להידחף לשום מקום, לחפש חניה, לריב על מקום קרוב, עוד לפני הקורונה. אבל כבר היה לי את המכשיר לסקירה, אז לא פייר.

אבל גם עכשיו, אני יודע שיש צוותי, בלוגרים, גיימרים ועוד שקיבלו את המכשיר, ואפילו העלו סקירות שלו, אז מה המטרה בכלל של ההשקה?

לפי דעתי המטרה לעשות יישור קו עם כל העיתונאים בארץ, כולל אלו שהם לא גיימרים, אבל אני עדיין שמח שהייתי זכאי להיות בחוויה.

אז מה היה לנו?

כמו בכל השקה. דברי נציגות של החברה, במקרה זה חליל גוקוגלו, סמנכ”ל מכירות ללקוחות פרטיים במיקרוסופט עבור ישראל, המזרח התיכון ואפריקה, היה מאוד רהוט ונלהב לפרקים. פול גלנד, סמנכ”ל השיווק של בנדא מגנטיק היבאונים הרשמיים של XBOX בארץ, שעשו ויעשו אחלה עבודה בהשקה (עוד על כך בהמשך).

ואז פאנל, או סוג של פאנל שמציג את היכולות עם מיכאל הנגבי ודאני לי זיסר.

הופתעתי מכך ש- RAGE GAMING לא היה בהשקה, אחרי המסר המפתיע שלו שהוא יהיה אחראי על התכנים בערוץ היוטיוב שלXBOX  ישראל, אבל אני מניח שכיוון שזו היתה השקה לעיתונות, ולא לעיתונות הגיימינג, לא רצו לבחון את ידע הקהל בגיימרים יוטיוברים/סטרימרים מוכרים J מאמין שרייג’ כבר מוכן עם סדרת סרטונים על ה-Xbox Series בערוץ שיקבלו את האוקיי בקרוב, גם נרמז על כך בהשקה.

מה לא היה לנו?

את הקונסולות! כלומר, כן היו את הקונסולות, ודאני ומיכאל זכו לשחק בהן, אבל אנחנו לא. כלומר, יש בטח עיתונאים שכבר קיבלו אותם, אבל נניח בהשקה רחבה כזו (אני מניח לא ראיתי את המשתתפים), לא לתת להם לשחק עם הקונסולה, זה קצת מבאס.

מה עוד לא היה? איכות. אי אפשר לדבר על K4 ולהגיד, וואו איזו גרפיקה מדהימה! כאשר אנחנו מוגבלים לרזולוציה של שירות הסטרימינג. אבל עדיין, אני מבין את ההתלהבות גם מרחוק.

קצת על הקוסנולות

למרות שלא זכיתי לשחק בקונסולה, לא לבדוק את האיכות שלה, לא להרגיש אותה ואפילו לא להחזיק אותה, נמסר שם לא מעט מידע על המפרט.

אז כאמור יש שני דגמים ה- Xbox Series X וה-Xbox Series S. ה-X הוא הדגם המרכזי, או ה”דגל”, אם תרצו וה-S הוא אחיו הקטן. זול יותר, קטן יותר, חלש יותר, אבל לא בהרבה.

ההבדלים המרכזיים ביניהם הם:

נפח פנימי – ל-X יש 1 טרה בייט לעומת 512 ג’יגה בייט ל-S, בקיצור חצי מה-X. ואם תוסיפו את נפח שלוקחת מערכת ההפעלה לא תקבלו המון מקום ב-S. אך לא לדאוג לשניהם יש חריץ הרחבה ייעודי.

רזולוציה – ה-X יכול להגיע עד ל-4K ב-120 פריימים לשנייה וה-S עד ל-P1440 גם ב-120 פריימים לשניה, למרות שאין כרגע משחקים התומכים בכמות פריימים כזו והתמיכה בפיצ’ר דורש טלוויזיה מתאימה.

כונן דיסקים – ל-S אין כזה.

גודל פיזי – ה-S קטנה יותר למרות שה-X לא הרבה יותר גדולה.

מעבד – ה-S חלשה יותר. 4 טרה פלופ מול 12 טרה פלופ.

בגדול ה-S היא קונסולה באחלה מחיר (1349 שח), שזה אחד המחירים הזולים ביותר שניתן למצוא בארץ לקונסולה של הדור הבא, אבל היא גם מספקת פחות כוח, ויש לה פחות מקום להרבה משחקים במקביל.

ה-X היא היקרה יותר (2199 שח), ומשקפת בהחלט את מה שיש לדור הזה להציע.

אם כי חשוב לציין שה-S גם תומכת בטכנולוגיה החדשה של ה-SSD שהוא NVMe שזה אומר זמני טעינה קצרים יותר, וכאשר אין צורך ב-K4 אני צופה ביצועים לא נחותים בהרבה לעומת ה-X.

בנוסף שתי הקונסולות תומכות ב:

  • Velocity Architecture – ארכיטקטורה המאפשרת זמני טעינה מהירים, יטען את המשחק יותר מהר בקיצור.
  • Quick Resume – ניתן לדלג בין מספר משחקים שונים ולהמשיך בדיוק מאותה נקודה ללא הצורך להפעיל את המשחק מחדש.
  • ארכיטקטורת קירור חדשנית – מאפשרת לקונסולה להישאר קרירה גם אחרי שעות משחק רבות, ולעבוד בשקט מוחלט. זה עוד צריך לבדוק.
  • Smart Delivery – פיצ’ר המאפשר לרכוש משחקים ולשחק בדור הקודם או בדור הבא וליהנות מהגרסה הטובה והמותאמת ביותר ללא תשלום נוסף
  • Xbox Series X/S Enhanced – משחקים רבים שכבר הושקו בעבר, יקבלו תמיכה ואופטימיזציה לביצועים טובים יותר על הקונסולות החדשות.
  • DirectX Ray-Tracing – טכנולוגיה שמעמיקה ומעשירה אלמנטים רבים במשחק כמו השתקפות, תאורה וצללים, ומספקת חווית משחק מציאותית ומרשימה יותר.

שחורה או לבנה, מה תבחרו?


משחקים וגיימפאס

כאמור השנה, בניגוד להשקות “דור” קודמות, אין כמעט משחקים אקסקלוסיביים לשתי המתחרות הגדולות. אבל איפה מיקרוסופט בהחלט יודעת לפצות על כך עם Game Pass אטרקטיבי כל כך, שלא צריך בכלל קונסולה עבורו, הוא עובד מעולה גם ב-PC.

עם מעל ל-100 משחקים, חלקם יצאו ממש עכשיו, בשילוב ע-EA Access האפשרויות באמת מדהימות. בעלות של 54.99 שח לחודש ניתן לקבל כל משחק מהרשימה, הכוללת כותרים כמו: סדרת Mass Effect, סדרת Battlefield, כותרי מיקרוסופט אקסלוסיביים כמו סדרת Ori ובעקבות הרכישה החדשה של מיקרוסופט את חברת ZeniMax Media  האחראית גם על המשחקים של בת’סדה כמו Doom: Eternal ועוד משחקים מוכרים יותר ופחות, כולל משחקי אינדי. כל זאת כמובן במידה ויש לכם מקום בכונן עבורם.

אין ספק שזו עסקה מעולה, לגיימרים המתחילים שרוצים רק להיכנס לעולם הגיימינג ולא יודעים אפילו מאיפה להתחיל, וגם לגיימרים היותר כבדים שרוצים את המשחקים הכי חדשים בלי לשלם עליהם (פר משחק).

הקרב של מיקרוסופט השנה הוא על שירותים, לא על מכשיר “ברזל”.

יוטיוב בארץ

אהבתי (לא בציניות) שמיקרוסופט מפרגנת לעצמה באירוע, ומזכירה לנו לעקוב אחריה ביוטיוב, מה שאני כבר עושה. אין ספק שמיקרוסופט משקיעה הרבה כסף וטלנטים בערוץ היוטיוב שלה, אפשר גם לתת שאאוט אווט למומחה שיווק לגיימרים, טייטל חדשני של אור מנטש שפיקח על כל האירוע ומהלכי השיווק של מיקרוסופט מאחורי הקלעים, עם תכוניות מקוריות, פרזנטורים מעניינים ואפילו מנהל חדש, רונן הלוא הוא:RAGE GAMING.

האירוע הסתיים עם טיזר של תחרות גיימרים עתידית בין עידן תלם (Inde Game) ובר אובלס Zigzagzong) ) על עזריאלי. אני מניח שנשמע על זה עוד פרטים בהמשך, אבל בהחלט שאפו על היצירתיות והאפשרות לעבוד עם מה שיש בתקופה המשוגעת הזו של הקורונה.

סיכום:

למרות שאלמנט ההתנסות בקונסולות עצמן, קצת נעלם, עדיין היתה השקה נחמדה וזורמת. לגבי המוצר עצמו, שוב, לא בדקתי אז אני לא יכול להעיד, אבל אני מאמין שיש למיקרוסופט יתרון משמעותי על היריבה הגדולה שלה, ואני לא מדבר על נינטנדו, כי עם בנדא מגנטיק, כך נראה אפשרויות ההפצה מאפשרות לה לתמחר את הקונסולה במחיר אגרסיבי יותר, לעומת סוני והפלייסטיישן 5, וגם להפיץ אותה בצורה מהירה וגדולה יותר, כמו שהיא יודעת לעשות. לפחות בהשקה אני צופה הרבה יותר בתי אב “ירוקים” לעומת “כחולים” וזה ללא קשר לאיכות הקונסולות.

הקונסולות יתחילו להימכר בכל העולם וגם בארץ ב-10.11.2020 (יום ג’) בחנויות נבחרות. ה-Xbox Series X תעלה 2,199 ₪, והדגם הקטן יותר ה-Xbox Series S תעלה 1349 ₪.

הצטרפו אלינו לקבוצה הרשמית של TekTok לדון על הקונסולה, גיימינג ונושאים אחרים.

TekTok logo