ביקורת סקירה של קורא הספרים kindle Paperwhite מבית Amazon

מי שמכיר אותי יודע שאני אוהב לקרוא( כן אני אחד מאלה :) ). האהבה הזו הולכת הרבה שנים אחורה, לתקופה שעל האינטרנט שילמו לפי דקות ותמיד הייתה תחושה שהמודם עובר טראומה עקב הצווחות שהוא השמיע.

המדיה האנלוגית, הספר הפיזי, קיים מאז המצאת הדפוס, חרף הזמן הרב שעבר והקידמה הטכנולוגית הספר הקלאסי עדיין מספק הרבה יתרונות, הוא לא זקוק לחשמל, אינו מעייף את העיניים ויש סיבה שאפשר להתכרבל איתו או עם בןבת הזוג. אולם יש גם לא מעט חסרונות בדמות בזבוז משאבים, כיבולת מוגבלת, פגיעות לנזקי הזמן והסביבה והמקום המצטבר שהספרים תופסים.

לאורך הזמן הדפוס המסורתי התחיל לפנות את מקומו לטובת המדיה הדיגיטלית(לא סתם נסגרים עיתונים), אולם איני מאמין בחצאי פתרונות. מסך מחשבטבלט לא מספק את החוויה שמקבלים מספר, הוא מעייף את העיניים בלתי קריא באור שמש ואין לו תחושה של ספר(וקראתי יותר מספר אחד על ה-Nexus 7 שלי). אם מותר לי להיות טיפה נוסטלגי אז ספרים איפשרו להישאב לתוך עולמות אחרים ואילו קריאה מתוך מחשב היא צריכה של עוד תוכן, צריכה שנקטעת על ידי גלישה באינטרנט וקבלת התראות על דוא”ל וכו.

קוראי ספרים מבוססי דיו אלקטרוני קיימים לא מאתמול, ה-kindle הראשון יצא אי שם בסוף ב-2007.ועלה סכום אסטרונומי של 399$ ביחס לחווית השימוש. כמה שנים מאוחר יותר רכשתי את ה-Kindle DX לבת הזוג, .זה היה המכשיר הראשון שהרגיש לי בשל והגיע עם מסך שבאותה תקופה הרגיש לי בגודל הנכון. מאוחר יותר רכשתי את הדור ה-4 של ה-Kindle במחיר מצחיק של 69$ עבור קרובי משפחה.

כאשר שמעתי שיצא דגם ה-Paperwhite שכלל רזולוציה גבוהה, תאורת לילה(סוף כל סוף!!!), מסך מגע ומחיר של 119$ עבור הגרסת ה-WIFI עם הפרסומות הבנתי שזה הזמן לרכוש לי אחד. ההתנסות עם מסך ה-Kindle DX וה-Kindle דור 4, גרמה לי להבין שדווקא לקריאה אני מעדיף מסך קטן וקומפקטי שמאפשר נוחות החזקה שאני מכיר מספרים פיזיים.

הנה וידאו קצר שמדגים את מהירות התגובה של המכשיר

[youtube]i0pEbHwUtuY[/youtube]

המכשיר ברשותי כבר מספר חודשים שבמהלכם יצא לי להשתמש בו באופן אינטנסיבי ולכן אני מרגיש בנוח לתת את חוות דעתי.
הדבר הראשון ששמים לב אליו הוא הגודל, המכשיר פשוט בגודל הנכון לקריאה, יש לו איכות חומרים טובה והוא מרגיש מאוד Solid, כאשר מחזיקים אותו בידיים. הוספתי כיסוי מגן דמוי עור שבעת הפתיחה מעיר את המכשיר ונותן לו מראה שמזכיר ספרים פיזיים.

מסך המכשיר יותר לבן מהמסך האפרפר שהגיע בקינדלים מהדורות הקודמים, זה בתוספת לרזולוציה גבוהה מספקים תצוגה חדה ונקיה. שכבת המגע שעל המכשיר מאפשרת “לדפדף” בספר בשיא הטבעיות, בדיוק כמו בספר רגיל. הדיו האלקטרוני ששומר על זמן הסוללה המרשים של המכשיר(יצא לי לסיים יותר מספר אחד בין הטענה להטענה), מתחלף במהירות בעת המעבר מדף לדף. הדף נשאר חד בכל תנאי התאורה.
המגע של המסך מזכירה(באופן מכוון) תחושה של דך נייר.

אחד הפיצ’רים שקנו אותי הוא תאורת הלילה, מה לעשות אבל לעיתים קרובות אני קורא בתאורה שרחוקה להיות אופטימלית, לא מעט במיטה לפני השינה. התאורה שמגיע עם הקינדל מאירה את המסך מהצדדים בלי לזלוג ולסנוור את ההעיניים, כמו שקורא עם תאורת המסכים שאנחנו מכירים. בגלל הסידור היחודי הזה, נהנים מספר מואר גם בחדר חשוך בלי סינוור עיניים ובלי הצורך בשימוש במנורת לילה.

התוכן הוא נושא כאוב לדוברי העברית. רוב התוכן שאני קורא הינו בשפה האנגלית לכן לא באמת בעיה למצוא אותו ברחבי האינטרנט, המבחר בחנות של Amazon ענקי ותמיד ניתן לרכוש קבצים ממקומות אחרים ולדחוף אותם לתוך המכשיר בעזרת תוכנת Calibre, המאוד ידידותית למשתמש. למי שדואג, המכשיר מסוגל להציג עברית, רק בהצלחה להשיג את התוכן.

המכשיר הוא, One trick pony, הוא עושה דבר אחד בלבד, אבל עושה זאת בצורה מצויינת בלי פשרות ואפילו מאפשר לי להישאב לספרים ללא התראות על הודעות FB :) ומחזיר אותי קרוב יותר לחווית הקריאה של פעם.
*יש אומנם דפדפן ניסיוני(שלא השתנה הרבה מאז ימי ה-Kindle DX ומיועד למזוכיסטים.

הערה קטנה, המכשיר נרכש בגרסת הפרסומות, הן אינן מופיעות בעת הקריאה וניתן לראות אתן במסך הנעילה ובחירת הספרים של המכשיר. יש אפשרות להסיר אותן תמורת תשלום נוסף. אישית לא ראיתי סיבה לעשות זאת.

לסיכום
החיובי

  • איכות בניה גבוהה ומכשיר בדיוק בגודל הנכון.
  • נוחות שימוש מוגברת עם מסך מגע וממשק פשוט
  • זמן תגובה מהיר
  • תאורת לילה
  • תוכן אינסופי ברשת
  • זמן סוללה גבוה.

השלילי

  • לא היחס הכי טוב בין המחיר לתמורה(בהרחבה בפסקה האחרונה)
  • מי שמצפה לריח הספרים ולתחושה של העמודים צפוי להתאכזב.

לפני שרצים לקנות, אני תמיד חוזר ואומר, קיימת נקודת שיווי משקל בין מחיר לפונקציונליות בה הרכישה היא כדאית ומעבר לנקודה הזו אומנם נקבל פיצ’ריםדיוקביצועים אבל הקשר בין השקל לפרמטר לא יהיה לינארי. אנחנו חיות השואתיות ובמקרה של ה-paperwhite קל להשוות אותו לקינדל דור-4 שעושה את כל מה שאתם צריכים ומספק חווית קריאה מעולה. היתרונות של ה-paperwhite מסתכמים במסך איכותי יותר עם מסך מגע ותאורת לילה בתוספת של 50$.

מבחינת Bounce to Ounce, קינדל דור-4, הוא קורא הספרים היותר משתלם מבין השניים, עכשיו נשאלת השאלה האם אתם צריכים תאורת לילה ומסך מגע והאם זה שווה לכם 50$.

TekTok logo