מלחמות הרובוטים, או מי ינקה לכם את הבית? - TekTok

מלחמות הרובוטים, או מי ינקה לכם את הבית?

אני מאמין גדול ב-outsourcing, כאשר מדובר בפעילות סזיפית ומונוטונית שגוזלת הרבה מאוד זמן ואף פעם לא באמת נגמרת. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בתחזוקת הבית. אני מודה אני שונא לשתוף כלים, לנקות את הבית או לעשות ולקפל כביסה.

עבור חלק מעבודות הבית נמצאו כבר פתרונות בדמות מכונת הכביסה, מייבש ומדיח הכלים (שחיי מתחלקים לתקופה לפני ואחרי שהוא נכנס לחיי). אך תחום הניקיון הביתי עדין לא קיבל מענה מספק והופך ליותר ויותר חם. כבר מספר שנים שיש רובוטים שישאבו את הלכלוך ברחבי הבית, ישטפו אותו ואפילו יעשו חלונות. הבעיה עם כל טכנולוגיה חדשה היא שלרוב היא לא בשלה מספיק ומאחורי מילות השיווק היפות אין ברוב המקרים הרבה אמת.

אחרי שבעיית הכלים בבית נפתרה עם מדיח כלים רחב במיוחד, הגיע הזמן לבדוק לעומק את מצב הרובוטים שנועדו לנקות את רצפת הבית. הרגשתי שהתחום כבר מספיק בשל בשביל שיהיה שווה להעיף בו מבט. נקודת המוצא שלי הייתה שהמכשיר צריך לעשות בצורה טובה את מה שהוא מתיימר לעשות בלי שאני אצטרך לתקן אותו תוך כדי. כהשוואה, מדיח הכלים דורש ממני טעינה ופריקה של כלים אבל לא מבקש ממני לקחת שום חלק ב “הקסם השחור” שגורם לכלים לצאת נקיים.

רוב הרובוטים שנועדו לניקיון הם שואבי אבק מתוחכמים שיודעים להסתובב בבית, לשאוב את הלכלוך ולחזור לעמדת הטעינה שלהם. ההגיון שלי אמר לי שרוב הלכלוך שקיים בבית, מקורו בחוץ, בדמות של אבק ולכלוך שנכנס איתנו או בדמות פירורי מזון, תאי עור ושיער שאנחנו מייצרים, לכן שאיבה שלהם אמורה לספק לנו סביבת מחייה נקיה..

בארץ נמכרים 3 מותגים עיקריים ואותם בחרתי לבדוק. הסיבה העיקרית היא כי רציתי לקבל תמיכה במקרה של תקלות ( מי שקורא את יומן בניית האופניים החשמליים שלי יכול לראות דוגמא למצב קיצון של תמיכה עצמאית). מדובר על Roomba, Naeto ומתחרה מאוד צעיר עם נציגות קטנה בארץ בשם ICLEBO.

*אני התעלמתי מחברות כמו LG או סמסנוג, שנכנסו לתחום כי זו האופנה.

ה-Roomba, היה הרובוט הראשון שהפך למותג מזוהה עם התחום, זו גם הסיבה שבדקתי אותו ראשון. מהר מהר מאוד הסתבר לי שהוא האופציה גרועה ביותר. שיטת הפעולה של ה-Roomba מזכירה תרנוגולת ערופת ראש. לוחצים על Play והוא מתחיל להסתובב ברחבי הבית בצורה אקראית לחלוטין. המפתחים יצאו מנקודת הנחה שיש שטח סופי שהוא אמור לכסות ברחבי הבית אז אם נפעיל אותו מספר מספיק גדול של פעמים הוא יכסה את כל השטח בסופו של דבר. אם היה מדובר בדגם ראשוני שהם רצו להוציא לשוק ולא היו להם מתחרים אז הייתי סולח. מכיוון שיש מתחרים (יותר טובים) אז בהשוואה הבניה ההנדסית מאחורי הרובוט היא הכי עצלנית מבין שלושת הצעצועים שבדקתי. לכל זה צריך להוסיף הרבה תלונות על עבירות נמוכה, חוסר יכולת לעשות פינות ושהרובוט סירב לחזור לעמדת הטעינה שלו בסיום העבודה מספר לא מועט של פעמים.

[youtube]CLIPLiQDIk0[/youtube]

ה-Naeto צץ לו כאשר חיפשתי מידע על ה-Roomba וקצר שבחים. החל באלגוריתם וחיישנים שיודעים למפות את החדר ולעבוד בצורה יעילה (ככל הנראה היו מהנדסים חרוצים בחברה) ועד לעוצמת שאיבה חזקה הרבה יותר מה-Roomba. כאשר כבר חשבתי שהגעתי לנחלה מסתבר שקיים פגם מהותי בעיצוב של הרובוט, עקב הצורה הגאומטרית (מרובעת ומזכירה קונסולות משחק משנות ה-90) נוצר מצב שהרובוט משאיר על מספר סנטימטרים על הפנלים לכלוך שמצטבר לאורך זמן והופך לקו לאורך הפנלים. במילים אחרות צריך לעבור בכל החדרים ליד הפנלים ולנקות אחרי הרובוט. FAIL ענקי מבחינתי ! בהשוואה תחשבו על מדיח כלים שמוציא את הכלים כמעט נקיים.ם.

[youtube]qBEHtIyBl7g[/youtube]

במהלכה של הדילמה, לבחור בתרנגולת(קשה לי עם מוצרים טיפשים) או ברובוט שלא באמת מנקה את הכל צץ לו באחד האשכולות המרובים שקראתי ה-ICLEBO. היו לו את כל היתרונות(עבודה מסודרת עם אלגוריתם) שיש ל-Naeto בתוספת ל-2 מברשות צד, שמאפשות לרובוט להגיע לא רק בצמוד לפנלים אלא גם לפינות אליהן גם ה-Roomba מנוע גישה.

[youtube]vpP-MYwZDOQ[/youtube]

אפשר להתחיל ולהיכנס לדקויות של כל רובוט ורובוט אבל בשורה התחתונה ה-ICLEBO כמכלול מתעלה על המתחרים. הריי גם אם עוצמת השאיבה של ה-Neato הכי מרשימה מה זה עוזר לנו אם נשאר אחריו לכלוך.

למי שבכל זאת רוצה, אני מצרף סרטון מוצלח במיוחד (אומנם ברוסית אבל אפשר להבין ויזואלית את כל הבדיקות) שבודק את הרובוטים ראש בראש.

עכשיו רק נשאר לבחור מאיפה לרכוש את הרובוט ולחלוק רשמים אחרי שיגיע ויתחיל לעבוד.

[youtube]F3ror1nPzqg[/youtube]

עכשיו רק נשאר לבחור מאיפה לרכוש את הרובוט ולחלוק רשמים אחרי שיגיע ויתחיל לעבוד.

  4 תגובות

 • Avatar Mike הגיב:

  מה שמפריע לי כרגע עם הרובוטים האלה הוא שהם עדיין לא פתרון שלם אפילו למטלה הספציפית של נקיון רצפה: גם רוחבית (מפספסים מקומות, כמו מתחת לרהיטים שאינם מאוד גבוהים) וגם אורכית (לא מבצעים את כל תהליך הנקיון אלא רק שאיבה).

  הייתי מאוד רוצה רובוט עם פעולת ניקוי רטובה. בגדול זה המכשיר היחיד שאני מכיר בתחום כרגע:
  [youtube]QmkXsDNGk9o[/youtube]

  עדיין קצת יקר (סביבות 2500-3000 – 1000 יותר מהרגילים). מה האלטרנטיבות?

 • Avatar Jacob הגיב:

  כמו שאמרתי, לדעתי רוב הלכלוך הוא לכלוך שניתן לשאיבה(נשאר לבדוק את התזה כאשר הרובוט יגיע אליי) .הרובוטים החכמים דווקא לא מפספסים מקומות, ביחוד אם מריצים אותם מספר פעמים בשבוע.

  עם ריהוט נמוך אין איך להילחם, אין סטנדרט ספציפי ויצרני השואב לא יכולים לייצר אותו בעובי של דיסק.

 • Avatar Mike הגיב:

  היה נחמד אם לרובוט היה ראש שאיבה קטן שאיתו אפשר לשאוב לפחות את הסנטימטרים הראשונים בעומק רהיט נמוך כמו ספה.

 • Avatar Jacob הגיב:

  [USER=1]@Mike[/USER] לדעתי אנחנו כבר היום נמצאים במקום מאוד טוב, הדורות הבאים של הרובוטים יהיו מהירים, יעילים וזולים יותר.

  כמו שכתבתי בפוסט הפותח המנצח הברור מבין כל הרובוטים הינו ה-ICLEBO הוא יודע לעבוד בצורה חכמה יותר מה-Roomba ומנקה טוב יותר מה-Naeto . נשארה השאלה איפה לקנות?

  קיים יבוא מסודר של הרובוט ויש ספק ישראלי שגם מספק אחריות ומטפל בתקלות. אם קונים אצל הספק מקבלים 24 חודשי אחריות על הרובוט ו-12 חודשי אחריות על הסוללה. אולי לא חיפשתי באופן יסודי במיוחד אבל לא הצלחתי למצוא את מחיר הרובוט באתר.

  משיטוטים באינטרנט גיליתי שמחירו עומד על 2870 שקל ולאחר שהתקשרתי לוודא נאמר לי שאפשר לרכוש ב-2800.
  מייד הלכתי ובדקתי אלטרנטיבות באיביי ומצאתי מוכר עם כמות מכובדת של פידבקים חיוביים שמכר כבר עשרות רובוטים כאלה, שמוכר את הרובוט ב-1526 שקל לפני מיסים. הרובוט נכנס תחת הגדרה של כלי בית(לא לתפוס אותי במילה) ולכן חייב רק במע”מ של 18%, משמע מחירו אחרי מיסוי יהיה 1800 שקל.

  הבדל של אלף שקל(וזה במקרה של מיסוי מלא) ברכישה מחו”ל.

  במיקרו, אתם משלמים 1000 שקל יותר תמורת אחריות למשך שנתיים. מקום ללכת אליו ולתקן בכל מקרה יהיה. נראה לי קצת הזוי לשלם “ביטוח” בגובה של 65% מערך המוצר.

  במאקרו, יש פה עניין של השקפת עולם פרטית. לא יצא לי לממש אחריות יותר ממספר פעמים בודדות וגם זה היה לצורך תיקונים. בפעמים(פעם או פעמיים) שתיקנתי מהכיס שלי זה עלה בסביבות 350 שקל. נקודת המוצא שלי היא שתקלות רציניות מופיעות בתחילת השימוש ופה פייפל מכסה אותי. אני רוכש גם מדיי פעם מוצרים מיד 2 , מוצר משומש הוא מוצר שהיה לו כבר את הזמן להציג את התקלות שלו(והאחריות שלי כקנה לבדוק אותו).

  מהנסיון שלי לאורך זמן, תיקונים ומוצרים שהופכים לאי שמישים(ברמה שכבר אי אפשר לתקן) מתגמדים לעומת המקרים ההפוכים ולכן גם אם נופלים מדיי פעם, בטווח הארוך משתלם לרכוש ללא אחריות.

  לאור כל זאת, ביצעתי כבר היום את הרכישה מאיביי, אעדכן ברגע שהצעצוע יגיע אליי ב-EMS.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

TekTok logo