גילוי נאות
Unbiased

תמונה של טקויה קימורה באדיבות ויקיפדיה.

הצדק הוא עיוור: למה לא נראה את סדרת Judgment על המחשב?

אם שיחקתם באחד ממשחקי יאקוזה הקלאסיים על הקונסולות או המחשב, אתם בוודאי יודעים שמדובר בסדרת משחקים יפנית יוצאת דופן, וזה נאמר לטובתה: אם רוב המשחקים היפנים מושפעים מסגנון האנימה ומתרחשים בעולמות פנטזיה שונים, יאקוזה מנסה להיות סדרה יחסית ריאליסטית על המאפייה היפנית, יאקוזה.

והדגש כאן הוא על המילה "יחסית" – רוב הסדרה מתרחשת ברובע חיי לילה של טוקיו בשם "קאמורוצ'ו" המבוסס על אזור אמיתי בשם "קאבוריצ'ו". למרות השחזור היחסית מדויק (כך אומרים…), קווי העלילה הם מפותלים, מלאים בטוויסטים ובעיקר בצירופי מקרים כמעט בלתי אפשריים שמזכירים יותר אופרת סבון מאשר משחקי וידאו.

סגנון המשחק שהוא ברובו Beatem’up בתלת מימד (משחק מכות שאינו אחד על אחד או כמו שהיינו קוראים להם פעם "מכות רחוב") הוא די ייחודי ולמעשה אני לא חושב שיש סדרה שעושה זאת יותר טוב מיאקוזה. אומנם לעיתים המשחקיות הזו קצת נמאסת, אבל בדיוק בשל כך מפוזרים ברחבי העולם של המשחק אינספור משחקונים ופעילויות שאתם יכולים להשתתף בהם. לדוגמה: משחקים קלאסיים של סגה (Outrun), קריוקי, קליעה למטרה, מאג'ונג, קזינו וזו היא רק רשימה חלקית…

מהעולם התחתון לפוסק העליון

סדרת Judgment, שהיא סדרת Spinoff של יאקוזה מציגה משחקיות דומה למקור, אך מתרכזת בדמותו של בלש פרטי בהווה ועורך דין לשעבר בשם "יאגאמי". יאגאמי לא בוחל בשום אמצעים לפצח מקרים קשים, גם אם נראה שכל כיווני החקירה "הרשמיים" כבר מוצו.

מלבד קטעי ה-Beat’em ups, המשחק משלב גם חקירת זירות פשע, התעמתויות בבית המשפט ומעקב אחרי חשודים. אם זה נשמע לכם מעט דומה לסדרת Phoenix Wright המציגה עו"ד כריזמטי שאוהב למחות על ראיות במשפט, אתם בהחלט בכיוון, אך כאן חשוב יותר לחקור את הסביבה מאשר להפעיל את התאים האפורים של המוח ולצעוק Objection!

 

בניגוד לסדרת יאקוזה, שכל שמונת המשחקים הראשיים בה (כולל הפריקוול יאקוזה זירו) יצאו למחשב, Judgment  המקורי וגם ההמשך שלו (שבפעם הראשונה רואה אור סימולטנית בכל העולם ולא רק ביפן) לא יצאו למחשב ועל פי ההודעה הרשמית של סגה, גם לא מתוכננים להגיע אליו בשלב הזה.

עבור מי שעקב אחרי מעבר הסדרה המקורית של יאקוזה מה-PlayStation לאקס בוקס ולמחשב מדובר בצעד מוזר: אם פעם כל משחקי יאקוזה היו בלעדיים ל-Playstation, ב-2020 המצב התהפך ובעקבות עסקת בלעדיות עם מיקרוסופט, גרסת הדור הבא של יאקוזה 7 (שהוא ריבוט "רך" של הסדרה בסגנון RPG) יצאה בהתחלה רק למחשב ול-XBOX Series S/X, בעוד גרסת ה-PlayStation 5 הגיעה רק לאחר כמה חודשים טובים.

הכירו את טקויה קימורה

כדי להבין מה בדיוק קורה כאן ולמה המקרה של שני משחקי Judgment הוא שונה, צריך קודם כל להבין גם ש-Judgment הוא משחק שביפן חייב חלק נכבד מהצלחתו לכוכב העל הלאומי טקויה קימורה. יאגאמי לא רק מדובב על ידי קימורה, אלא גם עוצב בהשראתו (למרות שהוא לא בדיוק דומה לקימורה של לפני 20 שנה).

טקויה קימורה
ברקורד של קימורה יש 15 סרטים, ברובם הוא משמש בתפקיד הראשי, עשרות תפקידים בתוכניות טלוויזיה, והופעות אורח. חוץ מכל זה, הוא גם שדרן רדיו והופיע במספר הצגות תיאטרון בשנות התשעים.

התפקיד הידוע ביותר של קימורה במערב הוא כנראה דמותו של הינשוף בסרט האנימציה הקלאסי "הטירה הקלאסי" (בדיבוב היפני כמובן), אך הוא הופיע גם בתפקיד הראשי בסרט הסמוראים "אהבה וכבוד" מ-2006.

הערך של קימורה בויקיפדיה (שגם סיפקה את התמונה לכתבה זו) זמין ביותר מ-20 שפות (אבל עדיין לא בעברית), מה שרק מוכיח שמדובר באישיות שכבר מזמן מוכרת גם מעבר לארץ השמש העולה.

לא רק שחקני ה-PC הולכים לסבול

וכאן מתחיל החלק המעניין אותו חושף האתר קוטאקו על סמך פרסום במגזין היפני Nikkan Taishu– על פי האתר, העובדה ש-Judgment לא יגיע למחשב קשורה לסוכנות המייצגת את קימורה. עד כמה שזה יישמע מוזר, הסוכנות שמייצגת את קימורה, Johnny’s, "לא אוהבת את ה-PC", זאת בניגוד לסגה שרואה בהוצאת עוד פורטים (הסבות) למחשב חלק מהאסטרטגיה שלה.

מסתבר שבתעשיית המוזיקה ביפן ערוצי השיווק המסורתיים הם כנראה עדיין הלגיטימיים ביותר. מסיבה זו, ג'וניס אוסרת על העלאת תמונות מאירועים בהם משתתפים הטאלנטים שלה לרשת ואפילו מונעת מהם לפתוח ערוצים במדיה החברתית. גם ערוץ היו-טיוב של הסוכנות נפתח ב-2018, באיחור נכבד אחרי כל שאר העולם… ג'

איך זה יכול לקרות דווקא במדינה שאימצה את האינטרנט הסלולרי הרבה לפני שאר העולם? לא ברור… מה שכן ברור הוא שבגלל חוסר ההסכמה בינה לבין סגה, כל ההמשכים לסדרת Judgment נתונים בסכנה וייתכן שהמשחק השני בסדרה יהיה גם האחרון.

וניס חוששת שההוצאה של המשחק ל-PC תפקיע מידיה את השליטה במותג מכיוון שמדובר בפלטפורמה פתוחה. כן, מישהו צריך לספר לחבר'ה האלו שהיום אפשר להסטרים ולערוך קטעים גם מקונסולות. במיוחד כשזה לא נראה שהפיראטיות או היכולת ליצור מודים הן אלו שבאמת מטרידות אותה (יש אומנם כמה מודים ליאקוזה, אבל הסדרה רחוקה מלהיות הפופולארית ביותר באתר המודים Nexusmods ).

האם סגה תוותר? לא כל כך מהר…

הסטודיו שמאחורי יאקוזה, ryu ga gotoku ידוע כמפתח סדרתי של משחקים: סדרת יאקוזה אומנם כוללת רק 8 משחקים רשמיים, אבל יש לה לפחות עוד שלושה Spinoffs אחרים., שניים מהם יצאו רק ביפן. כל זה לא כולל עוד שני רימייקים לשני המשחקים הראשונים בסדרה.

לדעתי, המשמעות היא שייתכן וסגה לא תוותר כל כך בקלות. היא יכולה כמובן להמשיך את Judgment עם גיבור אחר, אבל אני בספק אם היא תעשה זאת (כל משחקי יאקוזה כמעט מתרכזים בגיבור קריו, ויש לו כמה הופעות אורח משמעותיות גם במשחק האחרון).

אפשרות אחרת היא שקימורה יחליט לעבור לסוכנות אחרת. זה נשמע אולי כמו צעד קיצוני, אבל שנים מחבריו ללהקת הבנים “Smap” כבר עשו זאת…

מצד שני, קימורה הוא הכוכב הגדול ביותר של ג'וניס, ויש לו פריווילגיות כמו למשל העובדה שבניגוד לשאר הטאלנטים, הוא לא נדרש להסתיר את המשפחה שלו מהתקשורת. לכן, סביר להניח שהיא לא תוותר עליו כל כך בקלות. כמו הרבה יפנים אחרים, קימורה הוא בעצמו חובב של משחקי ווידאו ונהנה מאוד להשתתף במשחק, מה שרק יגביר את המוטיבציה להגיע אתו (ועם סגה) לאיזושהיא פשרה.

כרגע לא ברור איך כל הסיפור הזה הולך להיגמר, אבל כמו רוב הסיפורים בתעשיית הבידור, הדבר היחיד הבטוח הוא שההמשך הולך להיות מעניין…

הצטרפו אלינו לקבוצה הרשמית של TekTok לדון על טכנולוגיה, גיימינג ונושאים אחרים.

TekTok logo