Moto G, פתיחת ה-bootloader, התקנת recovery חלופי, התקנת שפות נוספות ו-root במידת הצורך. - TekTok

Moto G, פתיחת ה-bootloader, התקנת recovery חלופי, התקנת שפות נוספות ו-root במידת הצורך.

את המדריך הזה אני כותב עקב התנסות לא צפויה(ושלילית) עם 2 מכשירי Moto G שהגיעו לידי. הסתבר לי שגרסת ה-Global של המכשיר מגיע עם רשימה מאוד מצומצת של שפות(מוטורולה החליטו להחביא את רובן), כאשר עברית לא נמצאת ברשימה הגלויה. לא רק שהעברית לא נמצאת ברשימה אלא מסתבר שגם תוכנת Morelocale 2 שבדרך כלל פתרה לי בעיות כאלה בעבר הצליחה לבצע תרגום חלקי בלבד כי מוטורולה לא הסתפקו להחביא את השפות אלא ממש הסירו אותן מגרסת האנדרואיד שמגיע עם המכשיר.

כדי לקבל את העברית שרציתי, היו 2 אופציות, להתקין ROM שכולל בתוכו עברית או לחלופין להתקין קובץ תיקון שנשמה טובה הכינה.

בשביל כל אחת מהאופציות יש צורך ב-bootloader פתוח ו-recovery חלופי.

כל מה שנרשם במדריך והביצוע שלו הוא באחריות הבלעדית של המבצע ואין לי שום אחריות עבור הנזק שעלול להיגרם למכשיר שלכם.

הכנת המכשיר-שידע לעבוד מול המחשב

 • כניסה להגדרות, ירידה עד למטה ולחיצה על “about phone”
 • ירידה למטה עד ל-Build number ולחיצה עליו מספיק פעמים עד שהמשפט “you are now a !developer” יופיע.
 • jחזרה לתפריט הקוד, שוב גלילה מטה אל תפריט חדש שנפתח בשם “Developer options” ולחיצה עליו
 • סימון ב-V את האפציה ששמה “USB debugging”

פתיחת נעילת המכשיר(ה-bootloader)-פעולה זו תמחק את כל המידע שעל המכשיר.

 • מתקינים את ה-SDK,(כאשר ההתקנה תהיה בתוך התקיה אליה הורדנו את הSDK) של אנדרואיד ואת Motorola Device Manager מחברים את המכשיר הדולק במצב רגיל למחשב ונותנים לוינדוס לזהות אותו.
 • מנתקים את המכשיר, מכבים אותו ומדליקים אותו לתוך מצב ה-bootloader, בעזרת החזקה של מקש ההדלקה ומקש הווליום התחתון(בו זמנית) ומחברים אותו שוב למחשב.
 • במחשב לוחצים על start ובשורת “search programs and files” רושמים “cmd” ומנוטים עזרת פקודות DOS אל תקיית הSDK, אל תת תקיה platform-tools.
  • אני הורדתי את הSDK ל-D לכן הפקודות היו
   • :d
   • cd adt-bundle-windows-x86-20131030sdkplatform-tools
   • fastboot oem get_unlock_data
 • את המידע(4 שורות של מספרים עם הרבה אפסים בסוף) מעתיקים לעמוד של מוטורולה תחת סעיף 6, לוחצים על can my device be unlocked? יורדים למטה בוחרים ב-“I agree” ומאשרים.
 • משם ישלח לתיבת הדוא”ל(שמקושרת לחשבון איתו התחברתם בעמוד של מוטורולה) קוד פתיחת נעילת ה-bootloader.
 • חוזרים לחלון ה-cmd שרץ לו ומקלידים fastboot oem unlock UNIQUE_KEY(כאשר במקום UNIQUE_KEY רושמים את הקוד שהתקבל בדוא”ל).
 • בשלב הזה המכשיר יפעיל את עצמו מחדש וכל המידע שלכם ימחק.
 • נמתין שהמכשיר יסיים לעלות, ננתק אותו מהמחשב ונכבה אותו.

התקנת recovery-מה שיאפשר לנו לדחוף קבצים בנוחות למכשיר.

 • לאחר שממכשיר פתוח, נכנסים שוב ל-bootloader ומחברים למחשב.
 • מעתיקים את הקובץ שהורדנו באשכול לתקיית platform-tools שב-SDK
 • נכנסים שוב דרך ה-cmd(שעדיין רץ ברקע) לתקיה ורושמים: fastboot flash recovery recovery.img נראה הן על מסך המחשב והן על הטלפון עצמו שנדחף קובץ למכשיר.
 • מנתקים את המכשיר מהמחשב ומפעילים מחדש.

התקנת שפות נוספות

 • לאחר שיש לנו recovery הגיע הזמן להוסיף את השפות החסרות או לחלופין להתקין ROOT למכשיר.
 • בזמן שהמכשיר דולק בצורה רגילה, מחברים למחשב ומעתיקים לתוכו את קובץ השפות
 • מפעילים את המכשיר למצב של bootloader, יורדים עם מקש הווליום התחתון אל ה-recovery ולוחצים על המקש הוליום העליון, מה שיפעיל את המכשיר מחדש ויכניס אותונו לריקברי.
 • דרך הריקבורי בוחרים ומתקינים את קובץ הZIP שהעתקנו קודםן.
 • מפעילים את המכשיר מחדש, ומחכים שיעלה.
 • יש את כל השפות במכשיר.

בשלב הזה ניתן לחפש קובץ שיאפשר לנו root או לחלופין להתקין ROM אחר.

  9 תגובות

 • Avatar BobboVilla הגיב:

  מה שאני מבין מהמדריך (או למעשה מהשלבים הנחוצים לצורך פתיחת ה-Bootloader) זה שמוטורולה לוקחת את ההיבטים הגרועים של יצרניות כמו HTC וסמסונג.
  HTC – כי גם היא דורשת מהמשתמשים “לרשום” את המכשירים שפתחו להם את ה-Bootloader (לפחות למכשירים החדשים יותר. ב-Desire קשישא שלי לא הייתי צריך). זה אומר שאם וכאשר תרצה לממש אחריות, הם יכולים להגיד לך “מצטערים, פתחת את ה-Bootloader, אנחנו לא אחראים יותר על המכשיר”. אני לא אומר שזה בהכרח יקרה, אבל מצד שני – למה לשמור מאגר מידע של מי פתח את ה-Bootloader אם אתה לא הולך להשתמש בו בעתיד?
  סמסונג – כי כדי להיכנס לאתר של מוטורולה ולרשום את המכשיר צריך להיכנס עם “Motorola ID” (או גוגל+, שגוגל מנסה לדחוף לנו בכל דרך אפשרית), מה שאומר שצריך להירשם לחשבון נוסף כדי לקבל שירות על המכשיר, בדומה ל-Samsung account שצריך לפתוח כדי לעדכן חלק מהאפליקציות המובנות (נניח ה-S Health בגלקסי S4).

  בקיצור – לא טוב.

 • Avatar Jacob הגיב:

  האמת שעד עכשיו היו לי רק מכשירי נקסוס. ה-HTC היחידי שעבר לי בידיים היה ה-Wildfire(לפני הרבה מאוד זמן), שלא הצריך גלישה לאתר היצרן. יש עכשיו Note 8 במשפחה, אבל בעלת המכשיר אוהבת את הממשק ככה שאין בינתיים צורך ב-root.

  אני לא בטוח לגביי הנקודה הראשונה שלך, כי ברגע שקיבלת את הקוד פתיחה לדוא”ל אתה יכול להשתמש בו או לא להשתמש בו. כל מה שמוטורולה יודעים הוא שנעשתה בקשה לקבל את המפתח. היכולת שלהם לדעת אם פתחת את הדלת או לא, שקולה ליכולת של גוגל לדעת אם פתחת את המכשיר(נקסוס) או לא. בשני המקרים משתמשים ב-fastboot רק שבמקרה של מוטורולה הפקודה כוללת רצף של תווים שהוא המפתח.

  יאמר לזכותם של גוגל שאם המכשיר נפתח אז מצרפים איקון קטן וחמוד של מפתח אילו מוטורולה יותר צעקנים(לא מוצא כרגע תמונה) :)
  מסתבר שכבר יש לזה פתרון כאן, אם כי עוד לא ניסיתי.

  לעניין הנקודה השניה שלך, אנחנו מסכימים, גוגל מנסה לדחוף את ה-“+” שלה לכל מקום ולנו אין ברירה.

  סמסונג היא אופרה אחרת, יש להם Clone לכל אפליקציה של גוגל. אם לא העט המאוד מגניב שיש ב-Note 8 לא הייתי נוגע במכשירים שלהם עם מוט עשר מטר.

 • Avatar BobboVilla הגיב:

  אני אסביר לגבי הנקודה הראשונה. מוטורולה יכולים (תיאורטית לפחות) להניח שאם ביקשת את הקוד לפתיחת הבוטלואדר, אז גם עשית איתו שימוש, או לפחות להיות יותר חשדניים כאשר תשלח את המכשיר לתיקון. מכיוון שלא יכלתי להיכנס לאתר אז לא יכלתי לקרוא את כל האותיות הקטנות (ואני בטוח שיש שם אותיות קטנות) של מה המשמעות של פתיחת בוטלואדר מבחינת מוטורולה. בכל מקרה, מכיוון שאנדרואיד אמורה להיות מערכת בקוד פתוח, עצם העובדה ששמים לך “מכשול” בדרך לפתיחות מלאה היא די מעצבנת לדעתי.

  אגב, למרות הקלות של פתיחת הבוטלואדר בנקסוסים, גם שם גוגל “מענישים” אותך על כך בכך שהם לא מאפשרים לך לשמור על המידע הקיים לך על המכשיר. אני מבין את החשש מכך שמישהו ימצא/יגנוב מכשיר ויוכל לפרוץ אותו ולקבל את כל המידע, אבל אני כמעט בטוח שאם הם היו רוצים, הם היו נותנים אפשרות מתוך המכשיר “להדליק דגל” כדי לשמור על הנתונים. כלומר המשתמש יצטרך לעשות פעולה יזומה ולא טריוויאלית כדי שכאשר הוא פותח את הבוטלואדר הנתונים יישארו.

 • Avatar Jacob הגיב:

  אם אנחנו נכנסים לתחום התאוריה, אז אפשר להניח שלגוגל יש תמונה מאוד טובה עליי ועלייך, ויש להם דגלים(או סקאלה עם חם וקר) ליד שלל קטגוריות שחיפשנו (בנוסף לחומר שמשתפים לגוגל+, אתרים שאנחנו מתחברים אליהם בעזרת גוגל, אפליקציות שמותקנות לנו במכשיר וכו). אם לגוגל יש דגל שהמילה root רשומה עליו, סביר להניח שיש אחד כזה ליד השם שלי.

  מכאן נשאלת השאלה האם הדגלים משמשים רק למערכת הפרסום של גוגל או האם גוגל משתמשת במידע הזה לצרכים אחרים.

  מבחינת מכשולים(הוספתי במיוחד עקב המחשבה על כך עוד סעיף במדריך), בשביל בכלל להתחיל לכתוב פקודות, יש צורך להפוך את המכשיר ל”מכשיר מפתחים” ואז לסמן ב-V את האופציה המתאימה, אני מסכים שזה פחות ממה שמוטורולה מבקשים אבל זה עדיין מכשול שקיים בכל מכשיר נקסוס שמוגדר בראש ובראשונה כמכשיר פיתוח.

  על סיבת המחיקה אף פעם לא חשבתי, יש הדגיון במה שאתה כותב. לגביי הסיפא שלך, גוגל היא החברה האחרונה שמלטשת מוצרים.

 • Avatar BobboVilla הגיב:

  לדעתי נקסוסים הם כבר לא “מכשירי מפתחים”, לפחות לא מאז הנקסוס 4, כולל, אלא מכשירי דגל לכל דבר ועניין. אם הם באמת היו עדיין מכשירי מפתחים, אז הגלקסי נקסוס לא היה נזנח אחרי פחות משנתיים מבחינת עידכוני תוכנה.

  אני לא יודע למה בכלל יצרנית כלשהי צריכה “לדעת” שפתחת בוטלואדר, אבל לי זה נראה כמו מידע שהיא לא צריכה שיהיה לה. מצד שני, אני לא מבין למה צריך לנעול את הבוטלואדר מלכתחילה.

 • Avatar Jacob הגיב:

  זו בדיוק הבעיה עם גוגל, אני עד היום לא יודע מה הייתה המטרה שלהם עם מכשירי ה-Nexus(פרט לראשון שנועד לתת דחיפה למערכת), יותר מזה, הם בעצמם לא ודעים. אין להם שום מחויבות אמיתית לסדרה(כמו לכל מוצר חומרתי אחר שהם מוצאים, ראה ערך ה-Chromecast או ה-Nexus Q או אפילו ה-Google Tv) בוא תסביר לי מה ההבדל בין סדרת הנסוסים ל-Google experience?

  אישית אני רוכש את המכשירים כי הם זולים, איכותיים יותר ממכשירי פרימיום אחרים, הם לא.

  תרבות הנעילה היא ב-DNA של החברות כנגזרת מדרישות המפעילות שרגילות לדחוף לתוך ה-ROM את החר* שלהן על שמאל ועל ימין ולחתוך פיצ’רים שפוטנציאלית עלולים לנגוס ברוחיות.

 • Avatar Mike הגיב:

  בדיוק עברתי חוויה מרנינה בפתיחת bootloader של Sensation XE (הצריך הרשמה לאתר של HTC והתרפסות כללית). שמעו, לדעתי אין ליצרניות שום סיבה לגיטימית להגביל מה משתמשים עושים עם המכשיר שלהן, בטח שלא תוכנתית. גם המנהג להוציא גרסת תוכנה רשמית לכל איזור בעולם עם שפות מוגבלות מזכיר לי יותר מדי את תקופת ה-zones ב-DVD (השנה וחצי שזה החזיק…).

  לפחות גוגל באמת הצליחה לשמור את שתי הרעות החולות האלה מחוץ למכשירים שלה ומהבחינה הזו הנקסוס עדיין קצת מיוחד.
  האם זה הופך אותו למכשיר מפתחים? נוטה לומר שלא

 • Avatar 162 yossi הגיב:

  תודה על המדריך! נעזרתי בו מאוד.

 • Avatar Jacob הגיב:

  שמח שזה עזר, מי כמוני יודע איזה כאב ראש זה ביחוד ביחס להתעסקות עם מכשירי נקסוס

  Sent via my Nexus

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

TekTok logo