גילוי נאות
Unbiased

הכל נרכש בכספי שלי ללא התערבות גורם חיצוני. כל המחירים המוצגים למעט מה שצויין אחרת בכתבה הינם מאתר ל-KSP ועדכניים נכון לתאריך פרסום הכתבה. קרדיט לתמונה: צילום מסך יוטיוב Apple October event 2018

כיצד חסכתי אלפי שקלים ברכישה של מק חדש?

אתם אולי פחות מכירים אותי אז קצת עלי ולמה הגעתי למצב הזה בכלל?

כמעט תמיד הייתי אפליסט, היו לי כמה וכמה מחשבים של אפל, אייפדים (את התואר שלי העברתי עם אייפד בלבד ללא מחשב) ואייפון מאז שהושק בארץ היה אצלי עד היום. השימושים שלי במחשב הוא בעיקר עבור התחביבים שלי שזה הקלטה ויצירה של מוזיקה, אני גיטריסט משתמש במחשב לעיבוד הסאונד בזמן אמת בנוסף אני צלם חובב ואני עורך תמונות מידי פעם אני חוטא ומשחק קצת אבל לא משהו רציני. בשנים האחרונות בעיקר בגלל שינוי בקריירה שלי עבדתי עם ווינדוס והסיבה היא שהתוכנות שאני עובד עליהן לא קיימות במק.

מה הביא אותי לרכוש מק?

לפני כחצי שנה שדרגתי את האייפד הזקן שלי בדגם החדש עם המעבד M2 של אפל והביצועים שלו הדהימו אותי בכל מה שקשור לתחביבים שלי.

כמה זה הדהים אותי?
הפיסי שלי מצויד בחומרה מצוינת i7 מהסדרות האחרונות, 32 ג׳יגה ראם ואחסון מהיר, כרטיס המסך אולי טיפה זקן אך מעולם לא אכזב אותי, האייפד לא השאיר זכר למונך תחרות בכלל.

בזמן הקלטה/עיבוד סאונד יש מונך שנקרא latency או בעברית ״זמן השהייה״ מהרגע שאני מנגן עד שהמחשב מעבד את הצליל ומוציא סאונד. במחשב שלי הייתי מקבל כ-50 מיל שניות (שזה לא נשמע הרבה אבל בהחלט מורגש) ואם הייתי מעמיס אפקטים הייתי מקבל סאונד מאוד לא נקי ולא נעים (זה נובע בגלל מגבלה של המעבד), לעומת זאת באייפד קיבלתי 3.2 מיל שניות ולא משנה כמה ניסיתי להעמיס עליו הוא לא זז משם והסאונד היה נקי ונעים. ברגע הזה נפל לי האסימון שאני חייב לחזור למק, לא בשביל עבודה אלא בשבילי.

אפל משיקה מחשבים חדשים ואני בדילמה, מה לקנות?

כמה שבועות עוברים ואפל משיקה מק מיני עם אותו המעבד שיש לי באייפד. המק מיני החדש הוא המחשב הכי משתלם היום בשוק בהתחשב בחומרה ובמחיר שלו אבל ברגע שמנסים לזוז ממפרט הבסיס מאוד קשה להמשיך להגיד את זה, כלומר אם אני רוצה יותר מ-8 ג׳יגה ראם אז המחיר קופץ ובהרבה.

לפני שאנשים צועקים עלי, את רוב הציוד שלי אני רוכש ב-KSP (כל המחירים בכתבה נלקחו מהאתר שלהם) ולא אין לי איתם שת״פ והם בכלל לא יודעים שאני כותב עליהם. הסיבה שלי היא שזאת החנות הכי קרובה אלי הביתה וגם בהשוואה לתחרות הם מציגים מחירים נוחים.

מק מיני בסיסי עולה (נכון ליום כתיבת מסמך זה): ₪2,599 מקבלים פה את המעבד החדש, 8 ג’יגה ראם ו-256 ssd שזה לא רע לשימוש סביר.

אותו מק מיני אך עם 16 ג’יגה ראם עולה: ₪3,469 שזה כבר הפרש מאוד גדול עבור 8 ג’יגה אבל אני חושב שעבורי זה מתאים.

רציתי את המחשב עם קצת יותר מ-256 ג’יגה אחסון כי זה מרגיש לי צפוף אבל השדרוג הבא כבר עולה ₪4,339
שמקבלים פה מחשב עם המעבד החדש, 16 ג׳יגה ראם ו-512 אחסון הפרש של כמעט אלף שקלים וזה כבר נשמע לי יותר מידי במיוחד כאשר מדובר במחשב נייח ואני יכול לרכוש אחסון חיצוני.

אז מה קניתי ומה עשיתי?

החלטתי לרכוש את המק בתצורה של 16 ג’יגה ראם ו-256 אחסון בידיעה שאת ההפרש על האחסון הפנימי שלא שדרגתי אני אשקיע באחסון חיצוני, כמה אחסון? כמה שיכנס בסכום הזה.

רכשתי כונן VNME מהיר, דור 4 בנפח של 2 טרה (Transcend 250S לסקרנים שבניינו) שהיה במבצע בכ-600 שקלים (כן, גם ב-KSP) וחיפשתי עבורו מארז שיתמוך במהירות גבוהה של USB 4.0 כי זה החיבור שיש לי במק ואכן מצאתי אחד (ORICO USB4 NVMe SSD Enclosure 40Gbps PCIe3.0x4) באמזון שעושה את העבודה ב-430 שקלים (סך הכל 1,030 שקלים).

חיברתי את הכונן למארז החדש, פעולה פשוטה שדורשת מברג שמגיע עם המארז, התחלתי לשחק עם הכונן ידעתי שבעבר אפל הייתה מאוד פתוחה בנושא של התקנה ועבודה עם מערכת ההפעלה שלה בכונן חיצוני אז מסתבר שגם היום זה ככה והתקנתי את המערכת הפעלה על הכונן החדש העברתי את כל המידע שצברתי עד שהכל הגיע וברגע אחד יש לי מחשב עם 2 טרה.

אמרת שאתה גם משחק, מק וגיימינג?!

אז נכון מק הרבה פחות מתאים למשחקים ובאמת שאם אתם אוהבים משחקים טריפל איי אז אין למק מה להציע לכם אבל ויש אבל מאוד גדול המעבדים החדשים של אפל תוכננו תחת אילוץ שהמעבד יצטרך לבצע אמולציה של מעבדים "רגילים" ופה יש יתרון אם אתם חובבי אימולטורים של קונסולות, אני הצלחתי להריץ עליו משחקים של פלייסטישן 2 (הקונסולה האהובה עלי) ברזולוציה גבוהה בלי בעיה. יש קהילות שלמות בנושא שמשתמשות ביכולת הזאת של המקים החדשים בשביל זה ומדובר במשהו שלא חשבתי עליו כאשר קניתי מק כי הפיסי שלי עדין אצלי והוא משמש אותי גם למשחקים מידי פעם. במקרה הזה המק עושה עבודה טובה יותר וחלקה יותר אבל לא הייתי רוכש מק רק בשביל זה.

האם זה מספיק? האם הוא מספק ביצועים גבוהים?

הייתי סקפטי לגבי מהירות של כל העסק הזה אך להפתעתי (ואני אשאיר לכם את התמונות להתרשם בעצמכם) השילוב של הכונן והמארז מספקים לי מהירות מספקת וטובה מאוד.

בסופו של יום יש פה הרבה יתרונות המחשב החדש עושה עבורי את העבודה בצורה מעולה, האחסון מרגיש מאוד מרווח ונוח והמחיר לא יקר במיוחד למרות הכל. רק לצורך השוואה אפילו i9 ו-32 ג’יגה ראם בווינדוס לא היו מספקים עבורי את אותה רמת ביצועים שיש לי היום והמחיר של מערכת כזאת תהייה מאוד יקרה ביחס למה שאני שילמתי. למי שזוכר אותי מהכתבה על האקינטוש זה לא היה עוזר לי כי עדין מדובר בחומרה שונה לעומת המק מיני שברשותי

הפתרון לא ממש מתאים לכל אחד כי להיסחב עם מערכת על כונן נייד עם מחשב נייד זה לא נשמע כמו פתרון נוח אבל אם אתם עובדים עם מחשב נייח של אפל כמו איימק או מק מיני בהחלט קשה לי להמליץ על פתרון אחר.

נ.ב.

מחשב כמו שלי עם אחסון פנימי של 2 טרה עולה ₪6,929 וזה כבר ממש יקר!

מהירות כתיבה וקריאה של הכונן החיצוני

מהירות כתיבה וקריאה של הכונן החיצוני

מהירות כתיבה וקריאה של הכונן הפנימי

מהירות כתיבה וקריאה של הכונן הפנימי

אודות המק שלי (ניתן לראות למטה שהאחסון אכן 2 טרה)

להמשיך לשוחח על הנושא וללמוד עוד על עולם המשחקים והטכנולוגיה בכלל, הצטרפו לקהילה שלנו כאן.

TekTok logo