מקלדת מכנית: מסע אישי להקשה טובה יותר - TekTok

מקלדת מכנית: מסע אישי להקשה טובה יותר

עוד מידע במדריך המעודכן

 

החודשים האחרונים, שבהם אני כותב ומקודד הרבה יותר בבית, הוכיחו לי סופית ש”פתרון ההקלדה” הקיים שלי לא מספק.

כרגע אני על מקלדת Logitech Wave, או יותר נכון Wave K350 – הגרסה הנמכרת בנפרד ללא עכבר.


http://www.amazon.com/Logitech-K350-2-4Ghz-Wireless-Keyboard/dp/B002MMY4WY/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1379589402&sr=8-2&keywords=logitech k350

למקלדת הזו יש מבנה מעולה, גם מבחינת אסתטיקה וגם מבחינה ארגונומית. היא התקדמות משמעותית מה-layout המסורתי של מקלדות שמלווה אותנו משנות השמונים וכל זאת בלי לפגוע בשימושיות. למשל, ויתרו על כפתור ה-Win וכפתור הקליק הימני בחלק הימני לטובת הגדלת המקשים שחשובים, הציגו כפתור Fn כמו במחשבים ניידים, אשכול המולטימדיה למעלה מאוד נוח וגם אשכול ה-End, Home, PgUp, PgDn, Del גם הגיוני יותר מהצורה המסורתית וגם חוסך רוחב. יש דרייברים טובים שמאפשרים בין היתר לבטל תוכנתית את ה-Caps Lock וה-Insert, מה שחסך לי המון עצבים במשך השנה וחצי האחרונות.

מעבר לכל היתרונות, יש גם חיסרון אחד, אבל מהותי: לחיצת המקשים לא נוחה. הם קשים מדי, בעלי חיכוך פלסטי אם לוחצים בזווית ואין מספיק משוב על מתי המקש “לחוץ”, מה שמחייב הקשות חזקות בהגזמה כדי לוודא קלט.
האמת ששמתי לב לכמה מהדורות של ה-Wave עם מקשים קצת יותר רכים שמשפרים את החוויה (כנראה batch אחר עם ספק אחר), אבל גם שם ההקלדה עצמה לא להיט. בקיצור, אני מחפש באינטנסיביות חוויית הקלדה טובה יותר.

מקלדת מכנית
הצגה קצרה כי כולם בטח מכירים: בתחילת עידן המחשוב, בנו מקלדות מחשב פחות או יותר כמו מקלדות של מכונות כתיבה מתקדמות, עם מנגנון מכני מבוסס קפיץ בכל מקש. הדוגמה המייצגת היא ה-IBM Model M המיתולוגית, שגרמה במכוון לקפיץ המחזיר לקרוס הצידה בשלב מסויים בהקשה ולייצר באותו רגע תחושת קליק מעולה.

מצחיק שהמקלדות האלה נחשבו להכי פשוטות במעבדה שלנו בבית הספר והיום נמכרות ב-100$ באיביי כפלא הנדסי.

בשלב מסויים, מקלדות המיינסטרים עברו להשתמש בכיפות גומי, שזולות הרבה יותר לייצור וגם משפרות את העמידות של המקלדת, אבל מספקות תחושה יותר “דביקה” ופחות מדוייקת. המקלדת המכנית, שהפכה פתאום ליקרה מאוד בהשוואה, נשארה נחלתם של קלדנים כבדים ו”מביני דבר”.

אבל היום יש מבחר גדול של מקלדות מכניות, אפילו במחירים סבירים, ואין לי ספק שזה הכיוון בשבילי.

הבעיה היא שמסיבה שעדיין לא הבנתי, יצרני מקלדות מכניות מתעקשים לזרוק לפח את כל התקדמות העיצוב שעברו מקלדות “כיפת הגומי” הרגילות ולבחור במבנה סופר-שמרני. אשכול Home, End, … רגיל, שורות מקשים ישרות כסרגל, (כמעט) בלי מקשי מדיה ומקרו וכמובן… חיבור חוטי. כלומר, עד כדי צבעים עזים ותאורה אחורית, רוב המקלדות המכניות היום נראות כך:

ואפילו הנועזות ביותר לא מעוצבות כמו ה-Wave למשל.

אז השאלה היא איך מתקדמים עם כמה שפחות צעדים אחורה ופשרות. את התשובה אני לא יודע, כרגע, אבל חשבתי שיהיה מעניין לתעד את הדרך ל”פתרון הבעיה”. אמשיך לעדכן בדברים שאני מוצא.

רוצים לקרוא עוד?

עקבו אחרינו בפייסבוק ותוכלו לדעת מתי אנחנו מעלים עוד כתבות בנושא.

מיכאל שטילרמן

מיכאל מוקסם מכל מה שטכנולוגי והנדסי; הוא PC גיימר מושבע בזמן שאין לו, מפתח web בשאר היום ואוסף גאדג'טים בין לבין. מיכאל נהנה לכתוב אבל עיקר תרומתו היא בצללים, בצד הטכני של TekTok. על רובה לעולם לא נשמע...

  17 תגובות

 • Avatar Mike הגיב:

  אני מנסה פה מבנה בלוגי. סלחו לי מראש על התגובה לעצמי.

  Switches
  אחת הדילמות הראשונות היא מנגנון המקשים – החלק הקפיצי שמתנגד למקש ואחראי על תחושת ההקשה הכל-כך-חשובה, שהיא הסיבה למסע הזה מלכתחילה. משהו שכבר ידעתי קודם הוא שהשוק נשלט על ידי מנגנוני (מפסקים? לא נשמע טוב) חברת Cherry. ידעתי גם שכל סוג מסומן בצבע ולכל אחד יש את עדת המעריצים המושבעים שלו.

  יש הרבה “צבעים” של מנגנונים, אבל בפועל ארבעה פופולריים למצוא באופן מציאותי בהיצע רחב של דגמים צרכניים. הנה סיכום:

  Cherry MX Blue
  לחיצה “קליקית”, עם חיווי תחושתי וקולי מאוד ברור על הרגע בו המקש “נלחץ” (בעומק 2mm). עוצמת לחיצה בינונית (50 גרם).
  נחשב למתאים יותר להקלדה בגלל המשוב המצויין על לחיצה, שבין היתר מונע את ההכרח ללחוץ את המקש עד הסוף כדי לוודא קליטה, וההתנגדות המתונה להקשות שגויות. פחות מתאים למשחקים (כי הקליקיות מורידה קצת ממיידיות הלחיצה), אבל הכל כמובן יחסי.

  Cherry MX Red
  לחיצה לינארית, בלי קליק (התנגדות קבועה לכל אורך תנועת המקש). עוצמת לחיצה נמוכה (45 גרם).
  נחשב למתאים יותר למשחקים, בעיקר ל-FPS ומירוצים שבהם חשובה מהירות התגובה של המקש ללחיצה.

  Cherry MX Black
  לחיצה לינארית כמו האדום, אבל עם קפיץ חזק יותר. עוצמת לחיצה גבוהה (55 גרם).
  מתאימים גם כן בעיקר למשחקים, כאשר הקפיץ החזק יותר מקטין את הסיכוי ללחיצות שגויות כשנחים על המקשים, עוזר למקש לחזור למקום מהר יותר (טוב ללחיצות חוזרות ונשנות) אבל מצד שני מעייף את האצבעות יותר. מהתרשמותי, לבעלי לחיצות חזקות או כאלה שחייבים קצב לחיצה מאוד גבוה (MMORPG?).
  Cherry MX Brown
  טכנית מנגנון לינארי, אבל עם תוספת תחושה ברגע הלחיצה. בפועל מספק “קליק” מתון יותר מהכחול ופחות לרגעי וחד. עוצמת לחיצה נמוכה (45 גרם).
  נחשב לפשרה טובה בין קליקיות ללינאריות – מנגנון שלא רע בהקלדה ולא רע במשחק. מבחינת הקלדה, עדיין יש משוב ברור על הרגע בו המקש “נלחץ” ומבחינת משחקים ההקשה מיידית יותר מהכחול. טובים במיוחד למשחקי RTS, שבהם חיוני לקבל משוב על כל הקלדה (לא תמיד רואים השפעה על המסך) אבל צריך לחיצה קלה ומיידית.

  יש כאן הסבר מאוד טוב על המקשים האלה ונדירים יותר, כולל אנימציות :)
  http://www.keyboardco.com/blog/index.php/2012/12/an-introduction-to-cherry-mx-mechanical-switches/

  אישית, מבחינתי הצורך הגדול ביותר במקשים מכניים הוא בהקלדה נטו של קוד או מלל. בהקלדה, חשוב לי מאוד לקבל משוב על הלחיצה. יש לי הקלדות מאוד קצרות ומדודות והיכולת ללחוץ על מקש רק כמה שצריך ולא לגמרי עד התחתית (bottom-out) תעזור.

  כך שמה שנותר בחשבון הוא המנגנונים הקליקיים: חום וכחול. הבעיה הברורה עם הכחול היא רמת הרעש הגבוהה. אישית אני אוהב רעש מקלדת, אבל גם אוהב להקליד כשבת הזוג ישנה וזו בעיה… יש לה פתרון חלקי בדמות משככים (dampners) – למעשה טבעות גומי קטנות שאפשר לקנות בנפרד ולהרכיב על כל מקש. נראה שהם עוזרים להביא את הכחול כמעט לרמת הרעש של החום. דוגמה חיה:

  [media=youtube]QWbQvEgWYWI[/media]

  מצד שני, יכול להיות שעוצמת הקפיץ הגבוהה יותר של הכחולים (50 לעומת 45 גרם) תעייף ותפריע להקלדה מתמשכת. אחרי הכל, מקשים כבדים הם הבעיה העיקרית שלי עם המקלדת הנוכחית. ובנוסף, בכל זאת חשוב לי לפחות לא לפגוע ביכולת הגיימינג ואני יכול לראות איך קליק מודגש מדי יכול להפריע במשחקי FPS ואחרים, שבהם מתייחסים למקלדת כבקר.

  כנראה שאצטרך להתנסות בשני הסוגים כדי לוודא.

 • Avatar Jacob הגיב:

  מאוד אינפורמטיבי. אף פעם, לא באמת הקדשתי מחשבה לבחירת מקלדת.

 • Avatar Mike הגיב:

  אוקיי, אחרי הרבה התלבטות, החלטתי להיסגר על מנגנון MX Brown. כזכור, הקשה לינארית עם “גבשושית” כשהכפתור מופעל (עוד לפני שמנחיתים שלוחצים עד הסוף).

  להקלדה טהורה, כמו שאומרים נקודתית בואקום, הכחולים אמורים להיות יותר טובים, אבל בעולם האמיתי יש שני אילוצים מרכזיים:
  א. רעש – מקלדת לא שווה אם בסוף בת הזוג תאסור עלי להקליד בלילה :-)
  ב. גיימינג – חשוב לי לפחות לא לרדת מיכולות הגיימינג של מקלדת ממברנה רגילה, בעיקר ב-FPS. המקשים הכחולים מקשים על לחיצה חוזרת מהירה על מקש ועל החזקת מקשים “כמעט לחוצים” ומוכנים לפעולה.

  אז זהו – אני סגור על החום. כולם פה עדים – אל תתנו לי לשנות את דעתי!

 • Avatar Mike הגיב:

  עד כאן פינת התיאוריה ועכשיו הזמן להיסגר על דגם מסויים. אם נלך באופן אנליטי, הדרישות הן כאלה:

  1. [חובה] מנגנון MX Brown
  2. [חובה] משענת יד
  3. [רצוי] מערך מקשים חכם (בלי מקשים מיותרים כמו קליק ימני ו-scroll lock)
  4. [רצוי] מבנה ארגונומי
  5. [רצוי] אלחוטית
  6. [יהיה נחמד] אפשרות תכנות מקשים + כיבוי מקשים מעצבנים + מאקרו
  7. [יהיה נחמד] תאורה
  8. [יהיה נחמד] מקשי מולטימדיה

  מבדיקה מקיפה יותר, באמת לא הצלחתי למצוא שום מקלדת עם layout חכם כמו זה של לוג’יטק (וספציפית ה-Wave). האמת שממש לאחרונה לוג’יטק בעצמה השיקה מקלדת מכנית ראשונה עבורה, ה-G700. המקלדת באמת נראית יותר טוב מהמכנית הממוצעת מבחינת צבעים וחומרים, אבל ה-layout הבסיסי עדיין קונבנציונלי לחלוטין (להוציא שורת מקשי מאקרו שהדביקו משמאל ושורת מקשי מדיה מלמעלה). אבל בסך הכל, זה מתמודד לא רע ועונה על דרישות 1, 2, 6, 7, 8 וחלקית על 3.

  קשה שלא לקבל את תחושה שאת כל הלוחות האלקטרוניים למקלדות המכניות מייצרים בדיוק לפי אותו מפרט במקום או שניים מרכזיים בעולם, כי נדמה שכל מה שיצרנים עושים הוא לקשט את אותו מבנה בדיוק בפלסטיקים שונים + LED + מקשי מאקרו + משענות. 😡

  אם ליצרן כלשהו הייתה תעוזה לחבר את השכלולים מהמקלדות הרגילות עם המנגנון המכני, הוא היה עושה לשוק הזה מה שאפל עשתה לשוק המחשב. אבל לצערי זה עוד לא קרה וצריך לעבוד עם מה שיש.

  ממשיך לחפש עוד אלטרנטיבות….

 • Avatar Mike הגיב:

  אני נוטה כרגע ל-Logitech G710+ ומזמין גם ככה כמה פריטים מחו”ל. זה כל מה שיש לי להגיד בינתיים :-)

 • Avatar Mike הגיב:

  מצאתי דיל טוב על ה 710+ באיביי. הזמנתי מהר לפני שכל המלאי נגמר. אחרי כמה זמן נזכרתי שבכלל לא בדקתי בחנויות בארץ. מסתבר שמוכרים את הדגם ב KSP בכמעט אותו מחיר, עם עברית צרובה.

  לסיכומו של עניין, על השולחן מונחת מקלדת מכנית למופת ואי שם באיביי מוכר קיבל בקשת ביטול.

  אז לא קיבלתי אלחוט אבל כל היתר בינתיים נראה טוב. אולי אפרסם פה כמה מילים אחרי שימוש ממושך יותר

  4adadese.jpg

  Posted from my mobile

 • Avatar Mike הגיב:

  כמה רשמים ראשוניים:
  1. איכות הבנייה של המקלדת ממש טובה; אין קרקושים וכצפוי כל ההקשות אחידות ומאוד נעימות.

  2. מקלדת מכנית כבדה. ממש כבדה – לפחות 2 קילו. דמיינו אגרטל עם מים בצורת לוח…
  אחרי קצת חיפוש ברשת, בבסיס של המקלדת מותקן לוח מתכת, כנראה גם די עבה. אז זה נחמד שהמקלדת קשיחה ולא מתקפלת תחת הקשות וטוב לדעת שאוכל להשתמש בה להגנה עצמית אם צריך, אבל אפשר לשכוח מלהזיז אותה על השולחן כל רגע כדי להחליף בינה לבין ניירת, כוס מים או מה שזה לא יהיה. באותה נשימה אפשר להגיד שהמשקל גם מוריד בהרבה את הערך המוסף באלחוט בסוג כזה של מקלדת, מה שקצת מגבה את הבחירה שלי אבל בעיקר עומד לרעת הטכנולוגיה של מקלדות מכניות כיום.

  3. אחרי שכל הזמן הזה חשבתי שאני מבצע לחיצות כבדות בגלל מקשים זולים שצריכים סוג כזה של כוח כדי לוודא שכל הקשה נקלטת, מסתבר שזה פשוט סגנון ההקלדה שלי בלי קשר. יותר מזה, שמתי לב שאני משתמש בזעזוע המכה במקש כדי להרים את האצבע שלי חזרה מהר יותר משהיא הייתה מתרוממת בכוחה שלה. כל זה אומר שאני למעשה צריך את אפקט ה”קפיציות” בקצה התנועה של מקש כדי להרגיש נוח יותר בהקלדה.
  ה-G710+ הגיע עם משככים – גומיות O-ring מותקנות בכל מקש, שאמורות כאמור לשכך את הזעזוע של הגעת המקש לקצה התנועה ובכך להפחית את הרעש מההקשה. הבעיה היא שהגומיות האלו מוסיפות התנגדות בקצה התנועה וגם סופגות את אנרגיית המקש במקום לאפשר לו לקפוץ בחדות חזרה מעלה. בגלל הנטייה שלי ללחוץ על המקשים עד הסוף, מצאתי את עצמי ממשיך להפעיל כוח כדי להגיע אל תחתית התנועה ממש, כלומר מכווץ את הגומיות – ותנו לי להגיד לכם, זה לוקח הרבה מאמץ ומאוד מעייף.
  אחרי כמה ימים עם המשככים, הורדתי אותם. עכשיו ההקשות קלות יותר ויש אפקט מסויים של “קפיצה חזרה למעלה” שמפחית את העייפות, אם כי לא חזק כמו ב-rubber dome.

  4. הזוי, אבל יותר מכל אני מתגעגע לכפתור המחשבון מעל ל-num-pad. לפחות חמש פעמים היום “לחצתי עליו” רק כדי לגלות שהוא לא שם. מיפיתי למחשבון את מקש G2, אבל הוא בצד השני של המקלדת וזה פשוט לא אותו הדבר. מעניין אם הדרייבר יתן לי למפות את כפתור ההשתקה (איפה שהמחשבון צריך היה להיות) למחשבון ו-Gx להשתקה.

 • Avatar Mike הגיב:

  עדכון זריז: אחרי הורדת המשככים (O-rings) המצב השתפר בהרבה. עכשיו אני יכול להקליד כמה דקות ברצף בלי להתעייף.

  סוף סוף אני באמת מרגיש שיפור במהירות הקלדה נטו לעומת rubber-dome. עליתי מ-60 WPM טיפוסי ל-75 WPM.

  1_wpm_score_CE.png

 • Avatar Mike הגיב:

  1_wpm_score_CI.png

  :)

  אבל שיאים נקודתיים הם לא באמת הרעיון. מה שחשוב הוא ה-throughput, קצב ההקלדה הטיפוסי, שבהחלט השתפר. בסיכומו של התהליך, הבנתי כמה דברים:
  1. גם מקלדת פשוטה (אבל תקינה…) תביא אתכם ל-60% ממהירות ההקלדה המקסימלית שלכם. המקשים המכניים הם לא תרופת פלא, אבל בהחלט יקחו אתכם את הצעד הנוסף.
  2. למקלדות מכניות יש עוד הרבה לאן להתקדם, בעיקר בפרמטר הארגונומי ובתכונות משניות (כפתורי מדיה, מאקרו, משקל, אלחוט)

  * מחשבה צדדית: חובה, חובה ללמד הקלדה עיוורת בבתי ספר מגיל צעיר. תחשבו כמה האינטרנט, הישראלי בפרט, היה נראה טוב יותר אם אנשים היו מרימים את הראש מסתכלים על מה שהם כותבים ;-)

 • Avatar Jacob הגיב:

  מהתנסות שטחית עם המקלדת, עושה חשק לרכוש אחת :)
  חוץ מזה, קשה לא להעריך מוצר שמספיק כבד בשביל להרוג איתו.

 • Avatar משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  המקלדת שאתה ממליץ אינה בעברית. אז להדביק מדבקות?

 • Avatar Mike הגיב:

  האמת שבסוף קניתי מ-KSP בארץ ויש עברית צרובה על המקשים.
  אם מזמינים מחו”ל, ממליץ באמת על מדבקות עברית שקופות.

 • Avatar משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אהבתי, תודה.

 • Avatar משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אהלן מאוד נהניתי מהכתוב עד כה ואני גם במסע למצוא מקלדת אלחוטית מכנית.
  אינני מעוניין להוציא יותר מ500 שקלים על מקלדת ולא מהסס לקנות באינטרנט מחו”ל. האם ישנן מקלדות אלחוטיות מכניות עם מנגנון CHERRY MX BROWN קיימות במחיר קרוב לכך?
  תודה רבה מראש לעוזרים.

 • Avatar לא משנה הגיב:

  השנה 2019, האם יש חדש בנושא מקלדת מכנית *ארגונומית*?

 • מיכאל שטילרמן מיכאל שטילרמן הגיב:

  אני עדיין מאמין שהבסיס למקלדת מכנית ארגונומית הוא משענת טובה לפרק כף היד. מהבחינה הזו ה- Corsair K70 הוא המלצה אישית שלי https://amzn.to/2NwIzaK
  עכשיו גם אחלה מחיר על הגרסה האלחוטית https://amzn.to/2U2gdWU שמוותרת על מקשי ה-numpad בשביל מרחק קצר יותר בין יד ימין (עכבר) ליד שמאל, מה שמשפר עוד יותר את הארגונומיות בעיקר במשחקים.

 • מיכאל שטילרמן מיכאל שטילרמן הגיב:

  עכשיו הצעד הבא (דגם חדש) ששומר על משענת טובה, מבנה צר יותר (מרחק יד ימין-שמאל) וגם מאפשר זוית טבעית יותר בין הידיים הוא ה-Kinesis Feestyle Edge עם מקשים חומים: https://amzn.to/2LaKVJF
  עבורי אישית זה קצת יותר מדי קיצוני; אני רגיל יותר למבנה המסורתי, אבל אם יש לך פציעה או נטייה לכאבים ואתה מקליד הרבה ומהר, זה לגמרי כיוון לשקול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

TekTok logo