מקלדת מכנית: מסע אישי להקשה טובה יותר

עוד מידע במדריך המעודכן

 

החודשים האחרונים, שבהם אני כותב ומקודד הרבה יותר בבית, הוכיחו לי סופית ש"פתרון ההקלדה" הקיים שלי לא מספק.

כרגע אני על מקלדת Logitech Wave, או יותר נכון Wave K350 – הגרסה הנמכרת בנפרד ללא עכבר.


http://www.amazon.com/Logitech-K350-2-4Ghz-Wireless-Keyboard/dp/B002MMY4WY/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1379589402&sr=8-2&keywords=logitech k350

למקלדת הזו יש מבנה מעולה, גם מבחינת אסתטיקה וגם מבחינה ארגונומית. היא התקדמות משמעותית מה-layout המסורתי של מקלדות שמלווה אותנו משנות השמונים וכל זאת בלי לפגוע בשימושיות. למשל, ויתרו על כפתור ה-Win וכפתור הקליק הימני בחלק הימני לטובת הגדלת המקשים שחשובים, הציגו כפתור Fn כמו במחשבים ניידים, אשכול המולטימדיה למעלה מאוד נוח וגם אשכול ה-End, Home, PgUp, PgDn, Del גם הגיוני יותר מהצורה המסורתית וגם חוסך רוחב. יש דרייברים טובים שמאפשרים בין היתר לבטל תוכנתית את ה-Caps Lock וה-Insert, מה שחסך לי המון עצבים במשך השנה וחצי האחרונות.

מעבר לכל היתרונות, יש גם חיסרון אחד, אבל מהותי: לחיצת המקשים לא נוחה. הם קשים מדי, בעלי חיכוך פלסטי אם לוחצים בזווית ואין מספיק משוב על מתי המקש "לחוץ", מה שמחייב הקשות חזקות בהגזמה כדי לוודא קלט.
האמת ששמתי לב לכמה מהדורות של ה-Wave עם מקשים קצת יותר רכים שמשפרים את החוויה (כנראה batch אחר עם ספק אחר), אבל גם שם ההקלדה עצמה לא להיט. בקיצור, אני מחפש באינטנסיביות חוויית הקלדה טובה יותר.

מקלדת מכנית
הצגה קצרה כי כולם בטח מכירים: בתחילת עידן המחשוב, בנו מקלדות מחשב פחות או יותר כמו מקלדות של מכונות כתיבה מתקדמות, עם מנגנון מכני מבוסס קפיץ בכל מקש. הדוגמה המייצגת היא ה-IBM Model M המיתולוגית, שגרמה במכוון לקפיץ המחזיר לקרוס הצידה בשלב מסויים בהקשה ולייצר באותו רגע תחושת קליק מעולה.

מצחיק שהמקלדות האלה נחשבו להכי פשוטות במעבדה שלנו בבית הספר והיום נמכרות ב-100$ באיביי כפלא הנדסי.

בשלב מסויים, מקלדות המיינסטרים עברו להשתמש בכיפות גומי, שזולות הרבה יותר לייצור וגם משפרות את העמידות של המקלדת, אבל מספקות תחושה יותר "דביקה" ופחות מדוייקת. המקלדת המכנית, שהפכה פתאום ליקרה מאוד בהשוואה, נשארה נחלתם של קלדנים כבדים ו"מביני דבר".

אבל היום יש מבחר גדול של מקלדות מכניות, אפילו במחירים סבירים, ואין לי ספק שזה הכיוון בשבילי.

הבעיה היא שמסיבה שעדיין לא הבנתי, יצרני מקלדות מכניות מתעקשים לזרוק לפח את כל התקדמות העיצוב שעברו מקלדות "כיפת הגומי" הרגילות ולבחור במבנה סופר-שמרני. אשכול Home, End, … רגיל, שורות מקשים ישרות כסרגל, (כמעט) בלי מקשי מדיה ומקרו וכמובן… חיבור חוטי. כלומר, עד כדי צבעים עזים ותאורה אחורית, רוב המקלדות המכניות היום נראות כך:

ואפילו הנועזות ביותר לא מעוצבות כמו ה-Wave למשל.

אז השאלה היא איך מתקדמים עם כמה שפחות צעדים אחורה ופשרות. את התשובה אני לא יודע, כרגע, אבל חשבתי שיהיה מעניין לתעד את הדרך ל"פתרון הבעיה". אמשיך לעדכן בדברים שאני מוצא.

רוצים לקרוא עוד?

עקבו אחרינו בפייסבוק ותוכלו לדעת מתי אנחנו מעלים עוד כתבות בנושא.

TekTok logo